8 Mart’ta Çaycuma’da Kadınlar Sokaktaydı
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde Eğitim Sen’in öncülüğünde kadınlar sokaktaydı.CHP Çaycuma Kadın Kolları’nında destek verdiği eylemde Eğitim Sen üyesi Burcu Hür’ün okuduğu basın açıklamasından sonra kadınlar sloganlar ve alkışlarla AKP önüne yürüyüp burada halaylar çekerek basın açıklamasına son verildi.Burcu Hür’ün okuduğu basın açıklamasından kesitler şöyleydi:
  
EMEĞİMİZ, BEDENİMİZ, KİMLİĞİMİZ VE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ İÇİN ÖRGÜTLENİYORUZ!
8 MART’TA ALANLARDA DİRENİŞİ BÜYÜTÜYORUZ!
Biz kadınlar, yüzyıllardır kapitalizme ve kapitalizmin mümkün kıldığı erkek egemenliğe karşı mücadele ediyoruz. Mücadelemizin bugün geldiği yer, haklarımızı alana kadar alanlarda olma kararlılığımız, 158 yıl önce New Yorklu dokuma işçisi kadınların yaşamları pahasına başlattığı isyanın bir mirasıdır. Biz bu mirası evlerde, işyerlerimizde ve sokaklarda büyüterek sürdürüyoruz.
Eşitsizliğiniz fıtratınızdan diyenlere,
Sokaklarda yürümemizi ve kahkaha atmamızı iffetsizlik addedenlere,
Uğradığımız taciz ve tecavüzü etek boyumuzla meşru kılmak isteyenlere,
En az üç çocuk doğurmamızı buyuranlara,
Cinsel yönelimlerimize ve kimliğimize göre bize ölümü reva görenlere,
Tecavüzde rıza arayanlara,
Hergün akıllara zarar açıklamalar yaparak kadın katliamlarının, nefret cinayetlerinin, tacizin, tecavüzün ve kadına yönelik her türlü şiddetin sürmesini sağlayanlara karşı her gün büyüyen isyanımızla buradayız ve haykırıyoruz;

YASTA DEĞİL İSYANDAYIZ! KADINA YÖNELİK ŞİDDET SON BULANA KADAR ALANLARDAYIZ!
Hergün 5 kadının öldürülmesine, onlarcasının tacize tecavüze uğramasına tahammülümüz yok.
Bunu bilen ama üç maymunu oynayan AKP’ye soruyoruz;
Adeta bir kadın mezarlığına dönen bu ülkede 2015 yılının ilk iki ayında 52 kadın katledildi. 12 yıllık iktidarınızda kadın cinayetleri %1400 artış gösterdi. Peki, siz ne yaptınız? Kadını yok saydınız. Kadının adına dahi yer vermeyen bir Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı kadın için politika yapmakla yetkilendirdiniz.
Her gün beş kadın, kadın olduğu için öldürülüyor ve yargı her seferinde erkekten yana karar veriyorsa, kadına yönelik şiddet,kadın katliamları,taciz ve tecavüzler münferit değil; sistematiktir.
Kadın ve nefret cinayetlerinin, şiddetin ve tecavüzlerin yaygınlığı biliniyor ama gereği yapılmıyorsa, cinayetlerin ve şiddetin azmettiricisi devlettir.
Birileri her gün ulu orta çıkıp cinsiyetçi açıklamalar yapıyor ve devlet bunu meşru görüyorsa, boşanmak istediğimiz,yemeği zamanında masaya koyamadığımız, ütü yapmadığımız, dekolte giydiğimiz, kahkaha attığımız ve “iffetsiz” sayıldığımız ya da sadece kadın olduğumuz için ölmemizden devlet sorumludur.
Devlet konuştukça bizler daha çok ölüyoruz!
Erkek yargıları haksız tahrik indirimleri uyguladıkça bizler daha çok ölüyoruz!
Mücadelelimizi hedef alan bize sokakları yasaklayan “Güvenlik Yasaları”yla biz daha çok ölüyoruz!
KESKli kadınlar olarak kadın cinayetlerinin politik olduğunu ve kaynağını erkek egemen zihniyetten aldığını biliyoruz. Tüm bunlar kadın istihdamına ilişkin politika ve pratiklerle doğrudan ilişkilidir. Kadın emeğinin yok sayılmadığı, eşitlikçi bir sistemin temellerini atmaya yönelik politikaların yapılması elzem ve acil bir gerekliliktir. Bu nedenle bizi aileye köle sermayeye kul eden program ve yasa taslaklarına itirazımız var:

AİLEYE KÖLE, SERMAYEYE KUL OMAYACAĞIZ!
AKP’NİN AİLE VE DİNAMİK NÜFUSUN KORUNMASI PROGRAMINA İTİRAZ EDİYORUZ.
AKP biz kadınları toplumsal yaşamdan dışlayarak eve,aile içine hapsetmek istiyor. Başbakanın kadınlara “müjde” olarak sunduğu aile ve dinamik nüfusun korunması programı bir yandan kadınları kamusal alanda ve ücretli emek gücünde annelik görevinin belirlediği çizgilerle var etmeye çalışıyor, diğer yandan sermayenin ana yönelimi olan esnek güvencesiz çalışmayı kadınlardan başlatarak temel çalışma biçimine dönüştürüyor.

Hükümete hatırlatıyoruz:
Bizler 8 Mart'ta erkek egemen sistemin emeğimiz,bedenimiz ve kimliğimiz üzerindeki tahakkümüne karşı alanlarda isyanımızı büyütüyor;
-Cinsiyet ayrımcılığı da dahil olmak üzere her türlü ayrımcılığa son verecek eşitlikçi,özgürlükçü ve demokratik bir anayasa hazırlanması için,
-Tüm kadınlara 8 Mart'ın resmi tatil ilan edilmesi için,
-Aile ve sosyal politikalar bakanlığının yerine kadın bakanlığının kurulması için,
-İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere,kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair imzalanan uluslararası sözleşmelerin gereğinin yerine getirilmesi için,
-Sendikalaşma ve örgütlenme önündeki yasal ve fiili engellerin kaldırılması için,
-İş yerinde baskı,şiddet ve mobbingin son bulması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için
-Kadın istihdamında tek seçenekmiş gibi yeniden ısıtılarak önümüze sürülen esnek,güvencesiz,kayıt dışı çalışma yerine güvenceli iş güvenli gelecek için
-Anadilinde eğitim ve kamusal hizmet için
-7/24 açık,erişilebilir,ücretsiz ve anadilinde kreşler açılması için,
-Sokaklarda katledilmemize neden olacak iç güvenlik paketinin geri çekilmesi için
-Savaşa karşı barışı örgütlemek için
Alanlarda olacağız. Meydanlar, Sokaklar Bizim.   
Örgütlü kadınla özgür bir toplum yaratmak için sokaklardayız.
Yaşasın 8 Mart, Yaşasın Kadın Mücadelesi!
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2015-03-08
Bu haber 1040 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 2074
  Bugün : 1451
  Toplam: 4871495
   Online :

  111 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama