Çaycuma Özgecan İçin Yürüdü
Çaycuma’da bine yakın insan Mersin’de vahşice katledilen Özgecan için yürüdü. Eğitim Sen üyesi Burcu Hür’ün okuduğu basın açıklamasında sık sık “kadın için adalet tecavüze müebbet; Özgecan’ın hesabı sorulacak, taciz tecavüz bir insanlık suçudur, bakan Ayşenur İslam istifa” sloganları atıldı. Daha sonra bine yakın insan Seka Caddesi’ni trafiğe kapatarak bu sloganlarla yürüdü. Burcu Hür basın açıklamasında şunları söyledi:
 
“Üç gün önce minibüse bindikten sonra kendisinden haber alınamayan Mersin Çağ Üniversitesi öğrencisi Özgecan Aslan dün gece vahşi şekilde katledilmiş halde ormanlık alanda bulunmuştur. Minibüs şoförünün genç kadına tecavüz girişiminde bulunduğu, genç kadın direnince boğazını keserek öldürdüğü ortaya çıkmıştır. Bununla da yetinmeyen katil, babasını ve arkadaşını çağırarak genç kadının cansız bedenini yakmaya çalışmıştır. Cani şoför, babası ve arkadaşı tutuklanmıştır. Bundan sonraki süreçte kadın cinayetlerinin cezasız bırakılmaması için mücadele eden tüm kadınlar bu davanın takipçisi olacak, aynı vahşetin yaşanmaması için mücadele etmeye devam edecektir.
 
Adalet Bakanlığı verilerine göre cinsel saldırı suçundan açılan davaların yarısında sanıklar beraat etmektedir. Geçen sene öldürülen kadın sayısı Emniyet verilerine göre 133 olmasına rağmen gazete haberlerine göre 241`dir. Türkiye`de kadın cinayetleri sistemli şekilde sürmekte, hükümetin kadın düşmanı politikaları ile tecavüz ve cinayet sarmalında kadınlar katledilmektedir. Açılan davalarda tahrik indirimleri ve iyi hal indirimleri uygulanmaktadır. Katiller ve tecavüzcüler elini kolunu sallayarak rahatça sokaklarda dolaşırken kadınların kıyafetlerinden çocuk sayısına kadar her şeyi tartışılırken kadın katliamları hükümetin gündemi olmamaktadır.
 
Tüm bu vahşet tablosu içerisinde 20 yaşında genç bir üniversite öğrencisinin katledilmesi tesadüf değildir. Erkek egemen sistem içerisinde kadınlara açılan savaş yaşam hakkımızı elimizden almaktadır. Mecliste ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Komisyonu`nda bile sadece erkek vekiller konuşmakta, yaptıkları önerilerle kadınları aşağılanmaya devam etmektedirler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ise öldürülen kadınlar ülkesinde hükümeti savunmaya devam etmekte ‘Koruma altında öldürülen kadın yok` yalanları ile gündem değiştirmeye çalışmaktadır. İstanbul Sözleşmesi`nin gereklerini yerine getirmemek için bu alanda çalışma yapan kadınları sürecin dışında bırakmak isteyen hükümet cinayetleri meşrulaştırmaktadır.
 
Bizlerin, 20 yaşında genç bir kadın olan Özgecan`ı vahşice katleden canilerden ve bu katliamları önlemeyen erkek sistemden sorulacak hesabımız var. Çocuklarımızın çığlıklarına kulaklarını tıkayan erkek adalet sistemi ile mücadelemiz devam edecek. Yeni Özgecan’ların katledilmemesi için herkesi mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.Çünkü AKP iktidarı kadın cinayetlerini durdurmak için hala bir adım atmıyor.Buna karşı bizler 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde alanları doldurmalı, Özgecanları unutturmamalı ve tüm kadın cinayetlerinin hesabını sormalıyız.Çünkü ancak örgütlü ve sürekli mücadeleyle kadına karşı her türlü şiddeti durdurabiliriz.
 
Ailesine, yakınlarına ve arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz.”
 
 
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2015-02-15
Bu haber 1232 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 991
  Bugün : 189
  Toplam: 5645645
   Online :

  51 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama