Herkime Rıfat Hayri Sin İlköğretim Okulu Öğrencilerine Süt Haftası Semineri

                    Bilindiği üzere Uluslar arası Sütçülük Federasyonunun 1956 yılında aldığı bir karar gereğince 21 Mayıs günü Federasyona üye tüm ülkelerde “Dünya Süt Günü” olarak kutlanmaktadır.
                    Uzmanlara göre faydaları saymakla bitmeyen sütün veya sütten yapılan yiyeceklerin günde en az yarım litre tüketilmesi gerekmektedir. Oysa ülkemizde yılda kişi başına toplam 24litre süt tüketilmektedir. İşlenmiş ve paketlenmiş süt tüketimi ise kişi başına 11 litre düzeyinde bulunmaktadır. Avrupa ülkelerinin pek çoğunda sadece işlenmiş içme sütü tüketimi kişi başına yılda ortalama 94 litre düzeyindedir. Bu yüzden 21 Mayıs’ın ülkemizde daha iyi anlaşılmasına ihtiyaç olduğu dikkat çekmektedir. Bunun bilincinde olan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ da 21 Mayısın içinde bulunduğu haftayı Süt Haftası olarak ilan ederek faydalarının daha iyi anlaşılması için olumlu ve güzel bir adım atmıştır. Bu kapsamda ülke genelinde değişik etkinliklerle Süt ve sağlık konuları ilişkilendirilerek yazılı ve görsel olarak anlatılmaya çalışılıyor.
                      Gökçebey ilçe Tarım Müdürlüğü de konuyla ilgili olarak İlçedeki Hacımusa – Herkime Rıfat Hayri Sin ilköğretim okulunda dün yani 21 mayıs dünya süt gününde öğrencilere bu konuları içeren bir seminer düzenleyerek minikleri bilgilendirdi. İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Sevim KÜÇÜKBEKİR tarafından sunulan seminerde, tamda gelişme çağında ve süt içmeye en çok ihtiyaçları oldukları dönemde sütle ilgili bilmedikleri birçok faydalı bilgiyi edinen meraklı minikler kafalarına takılan pek çok soruyu da sorarak konuya olan ilgilerini de gösterdiler.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-05-21
Bu haber 1959 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 288
  Bugün : 5
  Toplam: 5671456
   Online :

  11 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama