Çaycumalı başkanlardan yatırım çağrısı
Almanya'nın Gladbeck şehrinde, ÇAYDER tarafından organize edilen '' Çaycumalılar Buluşması '' programında, Çaycumalı başkanlardan, Çaycuma'ya yatırım çağrısı.

Almanya'nın Gladbeck şehrinde, ÇAYDER tarafından organize edilen '' Çaycumalılar Buluşması '' programında, Çaycumalı başkanlardan, Çaycuma'ya yatırım çağrısı.
 
Merkezi Almanya'nın Gladbeck şehrinde faaliyet gösteren Avrupalı Çaycumalılar Derneği ( ÇAYDER ), öncülüğünde gerçekleştirilen Çaycumalılar buluşması programı büyük ilgi gördü.
 
Gladbeck belediyesi kültür salonunda gerçekleştirilen programa, Türkiye'den Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam ve Çaycuma Esnaf Odası Başkanı Hayri Kandemir katıldı. Programa, Almanya'dan ÇAYDER Başkanı Muharrem Yiğit, Gladbeck Uyum Meclisi Başkanı Bahtiyar Ünlütürk, Lennestadt Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı, NRW Göç Meclisleri ve Gladbeck Uyum Meclisi Üyesi Hasan Şahin, ses sanatçıları Sezai Çağdaş, Kenan Albayoğlu, Çaycumalı iş adamları ve çok sayıda Çaycumalı katıldı.
 
Program, Türkiye'de geçtiğimiz günlerde meydana gelen maden kazasında yaşamını yitiren maden şehitleri için saygı duruşu ile başladı.
 
Belediye başkanlarının kendilerini tanıtmalarının ardından, Çaycuma'nın sorunlarının tartışıldığı programda, Almanya'daki Çaycumalılar başkanlardan izin sezonunda karşılaştıkları bürokratik sorunlar konusunda büro kurulmasını talep ettiler.
 
Programda konuşma yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, ÇAYDER'in düzenlemiş olduğu programı çok faydalı bulduğunu ifade ederek, Çaycuma Belediyesi olarak yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarının çözüm noktasında belediye olarak üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini belirtti.
 
Gurbetçi için Beyaz Masa
Kantarcı, belediye başkanı olduğu günden itibaren canla başla çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi;
 
'' Burada Çaycumalı hemşehrilerimiz ile buluşmaktan dolayı son derece mutlu olduk. ÇAYDER'e teşekkürlerimi sunuyorum. Bu program son derece faydalı oldu. Bu tür toplantıların sık sık tekrarlanmasında fayda var. Biz, sevgili hemşehrilerimiz ne zaman isterlerse hazırız. İlçemizde sorunlar dağ gibi birikmiş. Geldiğimiz günden beri bu sorunların çözümü için canla başla çalışıyoruz. Bir çok sorunumuz var. Bunları kısa vadede çözmemiş mümkün değil. İlçemiz adına en güzel hizmeti vermeye çalışıyoruz. Çaycuma şantiyeye döndü. İlçemizdeki eksikleri en hızlı bir şekilde giderek, Çaycuma'yı cazibe merkezi yapacağız. İlçemiz içerisinde trafik karmaşasından kurtarmaya başladık. Şehir içi ulaşımı konusunda ciddi çalışmalarımız var. Yeni belediye binamızın inşaatını 1 - 1,5 yıl içerisinde bitirerek hizmete sunmak istiyoruz. Belediyemizde sorunlar yığılmış. Bunları zaman içerisinde çözeceğiz. Belediyemiz halk ile iletişim alanında büyük bir yenilik başlattı. İnternet ortamında vatandaşlarımızın istek ve sorunlarını anında alıp değerlendiriyoruz. Diğer taraftan beyaz masa adını verdiğimiz özel bir bölümü hizmete açtık. Burada sadece Çaycuma içindeki yaşayan vatandaşlarımız değil, yurt dışındaki vatandaşlarımız da bu hizmetten faydalanabiliyorlar. Böylece yurt dışındaki vatandaşlarımızın sorunlarını çözme noktasında da önemli katkısı olacağını düşünüyorum. Ben belediye başkanı olarak, yurt dışındaki işadamlarından yatırım bekliyorum. Belediye olarak yatırımcılara elimizden gelen desteği sağlayacağız. Yeter ki, ilçemize yatırım yapsınlar. Almanya programımız son derece faydalı oldu. Teknik anlamda ciddi yenilikler edindik. Bunları ülkemize döndüğümüzde uygulamaya koyacağız. İlçemiz ile köyler arasındaki kopukluğu gidermek için de çalışmalarımız olacak. Zonguldak'ta genel anlamda bir sorun var. İlçeler birbirinden kopuk durumda. Çaycuma'ya doğal gazı yoğun bir şekilde ilçemize yayacağız. Belediyemizi her anlamda halkımız açtık. Eleştirilerinizi ve isteklerinizi bekliyoruz. Çaycuma iyi yolda ilerliyor. Önümüzdeki süreç içerisinde çevre beldelerimiz ile birlikte de güzel çalışmalar yapacağız. Çaycuma'yı ben sadece kendi sınırlarından ibaret görmüyorum. Türkiye'de büyükşehir konusunda çalışmalar var. Büyükşehir belediyeleri ve ilçe belediyeleri bütün köyleri de kapsayacak şekilde sınırlandırılacak. Bu, önümüzdeki seçimlerde Çaycuma'nın bütün köyleri, Çaycuma Belediyesi'nin bir mahallesine dönüşmek zorunda. Belediye olarak buna da hazırlıklı olmak zorundayız '' dedi.
 
 Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, '' Buradaki hemşehrilerimizle bir arada olmaktan büyük mutluluk duydum. Biz belediye başkanları olarak, yurt dışındaki hemşehrilerimizin sorunlarını yerinde dinlemek istedik. Almanya'ya ilk ziyaretim. Buradaki hemşehrilerimiz bizi çok sıcak bir şekilde karşıladılar. Yeni dostluk edindik. Teknik anlamda da çok faydalı bir program oldu. Perşembe Beldesi adına güzel çalışmalarımız olacak. Almanya'daki iş adamlarımız beldelerine yatırım yapsınlar. Belediye olarak her konuda destek sağlamaya hazırız . Perşembe beldemizde yapacak çok işimiz var. Ne yazık ki beldemize baktığınızda bir köy görünümü var. Bunu zaman içerisinde yapılacak çalışmalar ile düzelteceğiz. Alt yapı çalışmaları gibi önemli çalışmaları hızlı bir şekilde çözüyoruz. Belediyemiz enkaz halindeydi. Baştan bir yenilemeye gitmek zorunda kaldık. Güçlü bir belediyecilik anlayışı ile, beldemizin sorunlarını hep birlikte çözeceğiz '' dedi.
 
Çaycuma Esnaf Odası Başkanı Hayri Kandemir, '' Ben yurt dışındaki iş adamlarından yatırım yapmalarını istiyorum. Esnaf odası olarak yurt dışından izine gelen vatandaşlarımızın, esnaf ile ilgili sıkıntıları olduğunu bize doğrudan başvurabilirler. Daha iyi bir Çaycuma için el ele verelim '' dedi.
 
ÇAYDER Başkanı Muharrem Yiğit ise ÇAYDER olarak hem Çaycuma'nın tanıtılması, hem de ilçemize yapılması gerekli çalışmalarda destekçi olacağız. Çaycuma hepimizin. İlçemizin her anlamda kalkınmasına yardımcı olacak her türlü çalışmada varız '' şeklinde konuştu.
 
Gladbeck Uyum Meclisi Başkanı Bahtiyar Ünlütürk ve Lennestadt Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı'da, Çaycuma'nın yurt dışında tanıtılması yönünde önemli bir daım attıklarını ve uyum anlamında da bu çalışmaların önem arz ettiğini vurguladılar. Her iki şehrin uyum meclisi başkanı, Çaycuma'ya destek vereceklerini belirttiler.
 
Daha sonra bölge sorunları ile ilgili belediye başkanlarına sorular yöneltildi. Almanya'da yaşayan Çaycumalılar, ilçeye izine geldiklerinde esnaftan hoşgörü beklediklerini söylediler. Kültür alanında da beklenti içerisinde olduğunu belirten katılımcılar. Bölgenin önemli değerlerinden Hüseyin Çakır'a sahip çıkılmasını istediler. İlçe merkezinin köylerden kopuk olduğunu ifade eden katılımcılar, ilçe ile köyler arasındaki bağın güçlenmesini temenni ettiler.
 
Program, yemek ve katılımcıların başkanlarla özel görüşmeleriyle sona erdi.
 
Haber:Mustafa Tığlı- GLADBECK-
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2014-11-11
Bu haber 1170 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 288
  Bugün : 46
  Toplam: 5671497
   Online :

  45 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama