GÖKÇEBEY’DE CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI
Cumhuriyetin 91. yıl dönümü Gökçebey’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.  29 Ekim Cumhuriyetin 91 Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Gökçebey İlçesinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 

Cumhuriyetin 91. yıl dönümü Gökçebey’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.  29 Ekim Cumhuriyetin 91 Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Gökçebey İlçesinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Kutlama merasimine İlçe Kaymakamı Bünyamin Bilgin makamında protokol sırasına göre tebrikleri kabulünden sonra Şehir stadyumundaki programa geçildi.
 
Kaymakam, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından halkın ve öğrencilerin bayramı kutlandı. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İlçe Kaymakamı Bünyamin Bilgin günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı, Kaymakam Bilgin konuşmasında şunları söyledi; Aziz Gökçebeyliler;
Türk Milletinin tarihte eşi benzeri görülmemiş kahramanlık destanları yazarak gerçekleştirdiği Milli Mücadelenin sonunda kurduğu Cumhuriyetimizin 91. yıl dönümü olan bu günü büyük bir coşku, sevinç ve mutlulukla kutluyoruz. Bayramımız kutlu olsun.
Cumhuriyet; yüce Türk milletinin binlerce yıllık tarihinde ulaştığı en parlak, en muhteşem zirvedir. Cumhuriyetimizin kuruluş süreci de Milli Tarihimizin kaydettiği en büyük ve en şanlı mücadelelerden biri olmuştur. Bu Mücadele: Toplum olarak yanmış, yıkılmış, istila edilmiş bir coğrafya üzerinde yeniden dirilişimizin ifadesidir.
Cumhuriyet bir yönüyle bir Milletin yeniden ayağa kalkmasının, şahlanışımı! Timsalidir. Türk Milletinin kaderine hâkim olduğu, tebaalıktan vatandaşlığa yükseldiği değerler sisteminin adıdır. Bize emanet edilmiş hayati önemde bir değer ve vazgeçilmez bir mirastır. Bu bilinçle bu günü kutluyoruz.
Bugün Türkiye, İslâm dünyasındaki tek laik ve demokratik Cumhuriyet, çağdaş bir ülke, bölgesinde hatırı sayılan güç, bir istikrar unsuru ve Avrupa Birliğine aday ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti; bugün kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyet yolunda dev adımlarla yürüyen bir dünya devletidir.
 
Değerli hemşerilerim:
Şüphesiz ki, insan onuruna, yaradılışına en yakışır rejimin adıdır Cumhuriyet. Cumhuriyeti ideal rejim yapan milleti ve iradesini ön plana çıkarması ve bunun üzerinde herhangi bir güç tanımamasıdır. Cumhuriyet bir değerler manzumesidir. Bir bütün olarak algılanmalı, tüm niteliklerine eşit değerler atfedilmeli, evrensel kabullerle uygulanmalıdır. Sadece bir niteliğinin öne çıkarılarak, diğer esasları arka plana atılmamalıdır. Cumhuriyet keza, tek bir fikre yönelik peşin kabuller rejiminden çok. bölücü ve yıkıcı unsurlar taşımadığı sürece, farklı fikirlerin ifade edilmesinin teminat altına alındığı, hoşgörü temelli bir rejimin adıdır.
Cumhuriyetin ne olduğu iyi kavranmalı ve birleştiriciliği asla göz ardı edilmemelidir. Dolayısıyla; kimseyi ötekileştirmeden, bu mukaddes vatan toprakları üzerinde yaşayan herkesi birinci sınıf vatandaş olarak görmemiz, özgürlük ve demokrasiyi birileri tarafından lütfedildiği kadar değil, Anayasal sınırlar içerisinde olabildiğince yaşayabilmek ve yaşatabilmek kararlılığını göstermemiz gerekmektedir.
 
Sevgili genç arkadaşlarım ve kıymetli öğrenciler,
Sizler geleceğimiz, ümidimizsiniz. Ülkemizin, uygar milletler arasında hak ettiği yeri almasında hayati görev size düşmektedir. Size emanet edilen değerleri muhafaza etmek, daha ileriye taşımak sorumluluğu sizin omuzlarınızdadır. Mustafa Kemal Atatürk 'ün bu sorumlulukla ilgili çok veciz şekilde ifade ettiği "Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getiren milletler, evvela haysiyetlerini ve daha sonra istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar" sözlerini hatırınızdan hiç çıkarmayacağınıza, bu ülkeyi hak ettiği saygınlığa taşıyacağınıza olan inancım tamdır.
Tarihimizi iyi öğrenmeli, gereken dersleri akılda tutmalısınız. Biliniz ki tarih, milletin boy aynasıdır. Kendinizi aynada nasıl görmek istiyorsanız ona göre rol üstlenmek
durumundasınız .  Yine bilmelisiniz ki; Cumhuriyetin bir erdem olması kadar. onu layıkıyla yaşatmak da ayrı bir meziyettir.
 
Değerli Vatandaşlarım;
Kalkınmış,"huzurlu, istikrara kavuşmuş, temiz bir idareyi gerçekleştirmiş müşterek bir ülke olmak; bizden sonraki nesillerin vatandaşlığından gurur ve onur duyacakları bir Cumhuriyet bırakmak temel hedefimizdir.
Amacımız; 91 yıllık bir mücadelenin ve gayretin ürünü olan üniter yapımızdan. Cumhuriyetimizden, demokrasimizden ve diğer kazanımlarımızdan hiç bir taviz Vermeden daha ileriye ulaşmaktır.
İnsan haklan, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ile taçlanmış, farklılıklarımızı zenginlik olarak gören, aidiyet duygusunun perçinleştiği İnsan odaklı,"devlet millet kaynaşmasını' sağlamış bu Cumhuriyeti ileriye taşımak için günlük hadiselerin bu büyük hedefimizi, gölgelemesine asla izin vermemeliyiz".
Bu duygu ve düşüncelerle herkesin Cumhuriyet Bayramını kutluyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum” dedi
 
Yapılan konuşmanın ardından sonra Öğrencilerin şiir ve halk oyunlarının sergilemesinden sonra yine öğrencilerin gerçekleştirdikleri tören geçişi ile etkinlikler sona erdi.
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2014-10-29
Bu haber 1320 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 991
  Bugün : 370
  Toplam: 5645826
   Online :

  159 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama