Şair-Yazar Ertan Mısırlı Çaycuma’da Dağlarca’yı Anlatacak

50. Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde, 3 Nisan Perşembe günü Çaycuma’ya gelecek olan şair-yazar ve Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Mısırlı, doğumun 100. yılında büyük şair Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı anlatacak. Ertan Mısırlı, söyleşi sonunda yeni yayınlanan   “Fazıl Hüsnü Dağlarca Günlüğü” adlı kitabını okurlarına imzalayacak. Çaycuma İlçe Halk Kütüphanesinin davetlisi ve ZOKEV’in katkıları ile Çaycuma’ya gelecek olan Ertan Mısırlı, 3 Nisan Perşembe günü Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde saat 13.30’da öğrencilerle (Lise ve dengi okullar), saat 18.00’de ise yetişkinlerle söyleşi yapıp kitaplarını imzalayacak.

Ertan Mısırlı, yaptığı açıklama şunları söyledi.  “Yıllar sonra Dağlarca'yla kol kola, 'Çocuk ve Allah'ı da yanımıza alarak O'nu ilk kez okuduğum memleketime, çocukluğuma doğru yola çıkmak nasıl bir duygu yolda öğreneceğim. Ben ne zaman bir 'şiir'e doğru yola çıksam Jacques Brel 'L'enfance' (çocukluk) şarkısıyla eşlik eder bana ve 'mâzi kalbimde yaradır' yol boyunca... Çocukluk, bir düş kurabilmektir bir kez daha, bir düş kurabilme hakkıdır hâlâ, 'yazılmayan her şeydir aslında'. Çocukluğu en çok yazmış, en güzel anlatmış bu adam çocukluğun bir şiir olduğunu öğretti bana. Çocukluğumun soğuk ırmaklarını nasıl sevdiysem, seni de öyle Dağlarca !...”

“FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA GÜNLÜĞÜ” KİTABI

Fazıl Hüsnü Dağlarca yaşasaydı 2014te 100 yaşına girmiş olacaktı. Dağlarca şair Ertan Mısırlıya, çocukluğundan başlayarak hayatının önemli dönemeçlerine ilişkin çarpıcı bilgiler vermiş. Okur bu kitapla, büyük şair hakkında bilinmeyen birçok şeyi ilk kez öğreniyor. Kitap, büyük Dağlarca’nın şahsi anılarını sunmakla kalmıyor, aynı zamanda Türkiye’nin saygın edebiyat ve düşün adamlarıyla yaptığı yazışmalarına da tanıklık etmemizi sağlıyor.
Mektuplarda kimler yok ki: Aziz Nesin, Cemal Süreya, Tahsin Saraç, Doğan Hızlan, Talât Halman, Enis Batur, Ali Gevgilili, Şakir Eczacıbaşı, İnci Asena, Lütfi Özkök, Sami Karaören ve diğerleri...

Kitapta Ertan Mısırlıya emanet edilen özgün belgeler, mektuplar, fotoğraflar ve ilk kez yayımlanan şiirler yer almaktadır.


 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2014-04-01
Bu haber 1147 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1181
  Bugün : 1143
  Toplam: 4778930
   Online :

  55 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama