Kırnapçı’nın Araştırma Kitabı Yayımlandı

Sanatçı Mevlüt Kırnapçı’nın Çaycuma ve köylerindeki düğün gelenekleri, toplum yaşamındaki gelişim ve değişimin sosyal yaşama yansımasıyla sözcük ve deyimler taramasını içeren araştırma kitabı “Yandım Ela Gözüne” adıyla yayımlandı.
Yeni kitabını Cuma Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sezai Bilici’ye gösteren Kırnapçı, kitabın tanıtım ve imza etkinliğine ilişkin bilgiler ise süreç içinde açıklayacağını söyledi.

Sanatçı Mevlüt Kırnapçı, kitabının arka yüzünde şu ifadelere yer verdi; “İnsan, insan olmaya yürürken bin yılları geride bıraktı. Acıları, sevinçleri, hüzünleri, sevdaları, güzellikleri, kötülükleri yaşadı. Yaşadıklarından insanlığın birikimlerini devşirdi. Zaman içinde eskiyen, değişen ama sürekli yenilenen geleneklerini, göreneklerini, adetlerini, alışkanlıklarını üretti.
Yaşadığımız topluluklar üç yüz yıl önce kimindi? Sahipliğini kimler yapıyordu? Kimler yaşıyordu? Şimdi üzerinde bizim yaşadığımız ve sistemin bize içselleştirdiği mülkiyet algısıyla sahiplendiğimiz topraklar üç yüz yıl sonra kimin olacak? Kimler yaşayacak.
Gök kubbe altında insanlığın serüveni sürerken yaşadığımız bölgeye göz atalım istedik. Kimi kez bir bütün kimi kez parçalı olarak Çaycuma’da yakın geçmişten günümüze insan yaşamının kimi ayrıntılarını tanıklar, anılar ve yaşanmışlıklar ürerinden inceleyelim, yazalım ve bizden sonraya bir içli ses olarak bırakalım istedik...”
Haber: CUMA 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-11-26
Bu haber 1244 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1238
  Bugün : 313
  Toplam: 4960965
   Online :

  142 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama