5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Çaycuma’da Kutlandı

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından 170 kişinin katıldığı yemekli bir programla Çaycuma Nehir Otelde kutlandı.

Geceye, Eğitim Sen üyelerinin yanı sıra, göreve yeni başlayan öğretmenler, emekli öğretmenler,  CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Çaycuma eski belediye başkanlarından Osman Metin Yurtbay, Milli Eğitim Şube Müdürleri Seyfettin Ceylan ve Ünsal Çetin, Eğitim Sen Gökçebey Temsilciliği Yürütme Kurulu üyeleri,  İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Kemal Gökcan,  CHP Zonguldak İl Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Aydoğmuş ve İl Genel Meclis Üyesi İsmail Korkmaz, BES Çaycuma Temsilcisi Hüsnü Verim, Kastamonu Gölköy Köy Enstitüsü ilk mezunu Mahir Tekin, TÖS Çaycuma eski Şube Başkanı Ali Nuri Güntekin, Adliye Yazı İşleri Müdürü Ercan Candan ve Ekin Yayıncılık sahibi Muhittin Bozan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Gecede emekli olan Eğitim Sen üyeleri Emine Neşe Ünsal, Hanife Güney, Mustafa Ermiş, Fahri Katırcı ile tayinleri çıkan Fidan Emine Yüksel Yılmazer, Adem Yılmazer, Nurcan Uysal, Mustafa Arslanoğlu, Erkan Özkan, Hasan Hakan Özyurt, Mustafa Gerik, Faruk Akyüz, Aylin Kaçan, Ahmet Çıkmaz, Rukiye Demirci ve Devrim Durdu’ya plaket verildi.

Geceye katılanlar, Fırat Kılav, Ozan Alver ve Hayrettin Bilir’in söylediği türküler eşliğinde gecenin geç saatlerine kadar eğlendiler. 

Geçtiğimiz ay vefat eden Eğit Sen Çaycuma Temsilciliği eski yönetim kurulu üyesi, Karadeniz Ereğli Atatürk Ortaokulu Müdürü Eşref Akşan ile geçtiğimiz şubat ayında vefat eden Eğitim Sen üyesi ve Çaycuma Çayır İlkokulu Öğretmenlerinde Burhan Özkan’ı anarak konuşmasına başlayan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününün, klasik anlamda sadece öğretmenler için "kutlanan" bir gün olmaktan çok, tüm eğitim ve bilim emekçilerinin uluslararası alanda birlik, dayanışma ve örgütlü mücadelesinin simgesi olarak kabul edildiğini söyledi.

“BAŞKALARININ EMEĞİNİ, ALIN TERİNİ GASP EDENLERİN ÖĞRETMEN KÖKENLİ OLMALARINDAN UTANIYORUZ”

Sınava dayalı müdür atamaları için Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan sözlü sınavlarda, müdürlük yazılı sınavında barajı zor geçerek düşük puanlar alan eğitim Bir Sen üyelerine 90 ile 98,40 aralığında puanlar verilirken; Zonguldak genelinde 89,889 puanla ilk sırada yer alan Eğitim Sen üyesi başta olmak üzere, Eğitim Sen üyeleri ve Eğitim Bir Sen dışındaki diğer sendikalara üye müdür adaylarına çok düşük puanlar verildiğini söyleyen Akyol, “Karşımızda göz göre göre hak yiyen ve ayrımcılık yapan bir zihniyet var. Başkalarının emeğini, alın terini gasp edenlerin öğretmen kökenli olmalarından da utanıyoruz.” dedi.  

Zonguldak İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı toplantısında, Kdz. Ereğli’de yaşayan hayırsever İbrahim İzmirli tarafından Fen Lisesi’ne yapılan 700 bin liralık bağışın İmam Hatip Lisesi’ne aktarıldığı ortaya çıktığını hatırlatan Akyol, tepkiler üzerine bu durumun düzeltildiğini söyleyerek, “ Milli Eğitim yetkilileri ‘Arkadaşlar parayı İmam Hatip Lisesi hesabına aktarmış. Memur arkadaşlar yanlış yapmış’ diyor. Açıkçası bu ‘yanlışlığı’ hiçbir yönüyle anlamış değiliz. Başbakan Erdoğan sık sık ‘dindar bir gençlik yetiştirme ’arzusunda olduklarını belirtiyor. Az kalsın başka bir okula verilmek için niyetlenmiş olan hayır parası,  ‘dindar bir gençlik yetiştirecek olan’  imam hatip lisesine gidecekti” dedi.

30`U AŞKIN ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Okulların fiziksel ve altyapı yetersizliklerini gidermeyen, çocukların kullanımına uygun güvenli okul alanları üretmeyen ve okulları ticarethane olarak gören Milli Eğitim Bakanlığı`nın söz konusu politika ve uygulamalarının, bugüne kadar 30`u aşkın çocuğun hayatını kaybetmesine neden olduğu söyleyen Akyol, “Dolayısıyla bu yıl 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününü, yeni eğitim öğretim yılı içerisinde, Denizli`de anaokulunun içindeki oyun parkında kaydıraktan düşerek hayatını kaybeden 4 yaşındaki Arif`e; Muğla`nın Dalaman ilçesinde okul servisinin altında kalarak hayatını kaybeden 5 yaşındaki Dağlar`a; Mardin`in Kızıltepe ilçesinde üzerine dolap düşmesi sonucunda hayatını kaybeden 2. sınıf öğrencisi Reşat`a; İstanbul Küçükçekmece`de kalabalık yüzünden öğrenciler arasında yaşanan arbede sonrasında hayatını kaybeden  13 yaşındaki Ahmet`e, ithaf ediyoruz.” dedi.

4+4+4 dayatmasıyla artan sorunlara da dikkat çeken Akyol, 4+4+4 ile birlikte yaşanan okul dönüşümleri sonucunda öğretmenler ve öğrenciler resmen sürgün edildiğini söyledi.  Okul değişiklikleri ile öğrencilerin arkadaşlarından, norm fazlası durumuna düşürülen öğretmenlerin de okullarından ve öğrencilerinden koparıldığını vurgulayan Akyol,  “Bugün okulöncesi eğitimde olması gereken 72 ay öncesi çocukların hala ilkokula kayıtlarının yapılması, bu durumdaki öğrencilerin tüm eğitim yaşantısını olumsuz etkileyecektir” dedi.

TÜRKİYE`DE ÖĞRETMENLER, OECD ORTALAMASINA GÖRE 145 SAAT DAHA FAZLA ÇALIŞIYOR

 Başbakan ve Milli Eğitim Bakanları aracılığıyla kamuoyunda bilinçli olarak yaratılmaya çalışan "öğretmenler az çalışıyor, çok maaş alıyor" algısının ne kadar yanlış olduğunu OECD verilerinin açıkça yalanladığını söyleyen Akyol, “OECD ülkeleri içinde öğretmenleri en çok çalışan ülkelerin başında Türkiye`de çalışan öğretmenler gelmektedir. Öğretmenlerin yıllık çalışma saati ortalaması OECD ülkeleri içinde 1671 saat iken, Türkiye`de öğretmenler yılda 1816 saat çalışmaktadır.  Türkiye`de öğretmenler, OECD ortalamasına göre 145 saat daha fazla çalışmakta, buna rağmen Avrupa`daki meslektaşlarına göre son derece düşük maaş almaktadırlar.” dedi.

TALEPLERİMİZ

Akyol taleplerini şöyle sıraladı: Başta insanca yaşayacak ücret talebimiz olmak üzere, eğitim emekçilerinin bugüne kadar yaşadığı ekonomik mağduriyetler giderilmeli, son 11 yıl içinde satın alım gücümüzdeki azalmayı telafi eden adaletli bir ücret artışı sağlanmalıdır. Eğitimde esnek, kuralsız ve angarya çalışma uygulamalarına son verilmeli, performans değerlendirme ve rotasyon uygulamalarından tamamen vazgeçilmelidir.   Ek ödemelerin tamamı temel ücrete ve emekliliğe yansıtılmalı, vergi dilimi uygulaması sabitlenerek, ücretlerde yaşanan erimenin önüne geçilmelidir. Ek ders ücretleri günün şartlarına uygun bir şekilde belirlenmelidir. Eğitim-öğretim yılı başında öğretmenlere yapılan eğitim-öğretime hazırlık ödeneği, her dönem başında olmak üzere yılda iki kez olmalı ve bütün eğitim ve bilim emekçilerinin yararlanması sağlanmalıdır. Hizmetli ve memurlara özel hizmet tazminatı ödenmelidir. Kamu emekçilerinin grevli toplusözleşme hakkı önündeki engeller kaldırılmalı, gerçek bir toplusözleşme düzenin yaratılması sağlanmalıdır.  

KÖKTÜRK: “ÖĞRETMENLERİMİZİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ”

Geceye katılan CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününü kutlayarak, “Öğretmenlerimize insanca yaşayabilecekleri çalışma ve yaşama koşulları hiç duraksamadan kısa sürede sağlanmalı, başta maaşlar olmak üzere mesleki ve özlük hakları insan onuruna yaraşır bir düzeye getirilmeli, tüm dünyada olduğu gibi hak ettikleri ilgi, saygı, sağlık güvencesi, sosyal haklar tam olarak sağlanmalıdır.” dedi.

FOTOGALERİ  

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-10-06
Bu haber 1812 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 2074
  Bugün : 676
  Toplam: 4870720
   Online :

  73 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama