Atatürkçülüğün Kurtuluş Savaşı

           Geçtiğimiz Haziran ayında Ankara’da sağlık kontrolleri bittikten sonra çoktandır istediğim bir ziyareti gerçekleştirdim. “Ataç-1 Sok. No:7/15 Kızılay” adresine hem de habersiz gittiğimde; “Karina Kitap Yayınları-(www.karinakitap.com)”, “İlkim Ozan yayınları-(ilkimozanyayınlari.com)”, “Telgrafhane Dergisi(telgrafhane.org)”, “Düşün Yazıları Dergisi”, (okumaodasi.com) kurucusu, yayıncı, Zonguldaklı yazar Taylan Özbay ile ikinci kez kucaklaştık.  Ve sonra karşılıklı oturup 3-4 saat söyleştik.
            Masanın karşısındaki sergide Karina yayınları arasında 4-5 Zonguldaklı yazarın da kitabını gördüm. Bu durum mutlandırdı beni. Çünkü ilk kez bir kitabevinde bu kadar çok Zonguldaklı yazar adıyla  ve kitabıyla karşılaşmıştım.
            *     *     *

            Akşam saatlerine doğru uzayan söyleşi sona erdiğinde -daha ne kadar çok konuşacak konu vardı-  çıkarken Taylan  Özbay, beni çok mutlu eden bir iş yaptı. Tatilde incelemem ve okumam için birkaç kitap önerdi: Ekrem Murat Zaman: Kömürün Çocukları, Erol Sarıal: Milletin Efendileri, Ali Kaya: Karaelmas Kara Sevdam – Yansı (öyküler), Kadir Tuncer: Zonguldaklı Şair Rüştü Onur,  Levent Özübek: Baharımız Sizinki Kadar Kısa- Tarla Kuşunun Şarkısı, Halit Bayza: Kelebeğin Ömrü ve Ölümü. Türlü kokulu çiçekler gibi, gıcır gıcır kitaplar, insanı hemen sarıveren, kucaklayıveren kitaplar..   
             Taylan Özbay, Zonguldak dışında kitap-dergi yayın düzeni kurmuş, piyasayla boğuşan, doğup büyüdüğü kente de yakın duran değerli gençlerimizden biri. Açık, dürüst, sıcak, içtenlikli, saygılı. Birlikte çalıştığı arkadaşları da öyle. Gördüğüm kadarıyla yayınları nitelikli oluşlarının yanında baskıları da sağlam yapılı. Şu sergide niye benim de bir kitabım yok sorusu, hala dolanıyor kafamın içinde. Anlaşılan bu kış çok çalışmam gerekecek..
              *     *     *

               Ali Kaya’nın sevgi dolu, umutlu ve coşkulu anlatımıyle ilk “Yorgun Dağın Türküsü” ile anımsamağa çalışıyorum Taylan Özbay’ı. Kendi şiir kitabını işyerlerini gezerek, sokaktaki insanlara “Bu kitabı ben yazdım, alır mısınız” diyerek pazarlayan genç bir ozan. Geriye doğru oniki-onüç yıl öncenin bir macerası. Doğrusu cesaret isteyen bir yöntemdi uyguladığı. Ben asla yapamazdım. Bu nedenle öncelikle kitap değil, yöntemi ilginç gelmişti bana.
              Ali Kaya “Karaelmas Kara Sevdam” kitabına aldığı 12 Kasım 2001 tarihli yazısında bu ilginç karşılaşmayı ve Özbay’ı “Genç şair Taylan Özbay” nitelemesi yaparak,bu kentin insanı” diye tanıtarak anlatıyor. Kitaptaki “Umut”, şiiri “savaşsız sömürüsüz” geleceğin dünyasını düşlerken,   “Zonguldak’ın Sesi” şiiri ise Zonguldak’ın yüzyıllık yalnızlığını, sahipsizliğini, kaderine terkedilmişliğini vurgular gibidir.
               *      *      *

              Taylan Özbay ile yüzyüze tanışmamız, “Susulacak Zaman mı?” adlı kitabı sonrasında Ankara Zonguldaklılar Derneği’nde olmuştu. Ben bu keyifli buluşmayı “Yeter ki Susmayalım” başlıklı yazımda anlatmıştım.  Taylan Özbay’ın, geçerliliğini günümüzde de koruyan şu görüşlerini de paylaşmıştım.
                “Türkiye aslında çok da farkında olduğumuzu düşünmediğim bir süreçten geçiyor. Öncelikle devlet ve devlet yapısı, ardından da toplumsal karakterimizde farklılaşmalar, kırılmalar yaşıyoruz.”…“Benim inancıma göre, bu olan biten karşısında alınması gereken tavır ise, Kemalist Devrim’in kazanımlarına sonuna dek sahip çıkmak, bunu yaparken en insancıl ve en ileri bir hedef olarak sol  değerleri, sosyalizmi akıldan çıkarmamak; tüm bunların yanında da her zaman, ama her zaman örgütlü olmaktır.”
              *       *      *

              Atatürkçülüğün Kurtuluş Savaşı-Taylan Özbay’ın İlkim Ozan yayınlarından çıkan bir özeleştiri denemesi. Hedef kitle, rejimin ve ülkenin emanet edildiği gençlik. Özbay’ın bakışıyla: “Hep ileri adımlamaktan bir an için vazgeçmeyen, sorgulamaktan korkmayan, putları olmayan, aklı, bilimi kılavuz, emeği yoldaş bilen gençler...”
             Özbay, kime yöneldiğini açıkça belirtiyor: “Atatürk gençliği...Bu kitap biraz da onlar için yazıldı. İstedim ki, hep birlikte tartışalım, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyelim; bize ezberletilen ve fakat  bugün  artık çoğu hiçbir anlam ifade etmeyen o ezberleri aklımızdan kovalım.”                
              İstediği bilimsel tabanlı eleştirel bir bakışla ve yeni bir anlayışla ülkeyi ve toplumu yeniden yorumlamak. Bunu yaparken de “gerçekçi bir bakış açısı” arıyor: “Hiçbir fikir üretmeyen, hiçbir mücadele ortaya koymayan ama kendine yapıştırdığı Atatürkçülük etiketiyle en çok kendisinde söz hakkı gören ayak bağlarından da bir an önce kurtulalım. Evet, gerekiyorsa Atatürkçülüğü, Atatürkçülerden kurtaralım.”
               Bu yaklaşımdan  “Rozet Atatürkçüleri” de payını alıyor. Her yerde kendini göstermek amacıyla ortalığa atlayan, bilgisiz, bilinçsiz tipleri de kenara koyuyor. Çünkü bu tipler her zaman sadece zarar vermişlerdir toplumsal mücadeleye: “Mücadelemizin temeline daha özgür, daha insanca, daha hakça; eşit ve ileri bir düzeni koyalım. Ve kendimizi, bize ezberletilen Atatürkçülük tanımlarına sığdırmaya çalışmak yerine; Atatürkçülüğün ileri yanlarını kılavuz bilip, eksik kaldığı yerlerde biz ileri adımlayalım...”
               Özbay, “Atatürkçülük adına yapılanları” da göz önüne alarak, ilkeleri saptayıp, düşünsel birlikteliği oluşturarak, Atatürkçülüğü ülke gerçeklerine uygun yeniden yorumlamayı öngörüyor. Eğer Atatürk bu ülkenin özü ve biçimiyle çağdaşlaşmasının ortak paydası ise, önce bu çerçeveyi düşünsel olarak doğru çizerek, bu anlamda ülkesel düzeyde birlikteliği sağlamayı düşünüyor : “Arkasında herhangi bir dogma bırakmadığını söylemiş, aklı, bilimi kılavuz göstermiş o büyük lidere de, bu ülkede devrimciliğin, ilericiliğin kendisiyle beraber sonlanmadığını göstermiş olalım...Hepsinden öte, karanlığa karşı mücadele edeceksek, artık rol yapmayalım, gerçekten edelim...”.
              Taylan Özbay ve Karina Kitap  ile iletişim için: iletişim@karinakitap.com  Tel: 0312  433 39 69 Faks:0312 433 39 70.

 Hamit Kalyoncu

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-10-05
Bu haber 1605 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 991
  Bugün : 154
  Toplam: 5645610
   Online :

  20 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama