KARADENİZ'DEKİ BATIK GEMİLERİ ARKEOLOGLAR İNCELEYECEK

Zonguldak'ta Tieion Antik Kenti açıklarında MS. 2 ile 13. yüzyıl arasındaki döneme ait 3 adet batık gemiyle ilgili bakanlığın izni doğrultusunda su altı arkeologları bilimsel araştırma yapacak Prof. Dr. Atasoy: "Yapılan ön dalışlarda amfora parçalarının yanı sıra kurşun ağırlıklar bulundu"

Çaycuma ilçesinin Filyos beldesindeki Tieion Antik Kenti açıklarında MS. 2 ile 13. yüzyıl arasındaki döneme ait 3 adet batık gemiyle ilgili bakanlığın izni doğrultusunda su altı arkeologları bilimsel araştırma yapacak.

Filyos'taki antik kentin yaklaşık 200 metre açığında denizin dibinde gemi batıkları fark eden balıkçıların durumu antik kentte 2006'dan itibaren çalışma yapan ekipteki Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım'a bildirmesi üzerine yapılan ön dalışta batıkların 3 adet olduğu belirlendi.

Denizin dibinde Roma ve Bizans döneminde kullanıldığı tahmin edilen çok sayıda kırık amfora (iki kulplu geniş testi) parçaları ve batıklara ait olabileceği düşünülen çeşitli kalıntılar görülmesi ardından Kültür ve Turizm Bakanlığına yapılan başvuru doğrultusunda bölgede arkeolog balık adamların  dalış yapılmasına karar verildi.

Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve  Tieion Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy, yaptığı açıklamada, Ankara'dan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne dalışlarla ilgili yazının geldiğini, Ereğli Müzesi ile Bodrum'dan gelecek su altı arkeologlarının batıklarla ilgili araştırma yapacağını söyledi.

Çalışmalarının müzenin denetiminde devam edeceğini ifade eden Atasoy, "Bodrum Sualti Arkeoloji Müzesi'nin arkeolog balık adamları var. Onlarla birlikte çalışmaların yapılması istendi. Önümüzdeki günlerde çalışmalar başlayacaktır. Dalgıçlar fotoğraflarla tespit yaparak rapor hazırlayacak. Eğer kazı izni verilirse üzeri deniz kumuyla örtülü gemilerin bulunduğu alanda kazılar başlayabilir" dedi.

Atasoy, ön incelemelerde  3 adet olduğu belirlenen gemilerin fırtına sonucu antik limanın mendireklerine çarparak battığını tahmin ettiklerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Ön dalışın ardından dalgıçlar bölgede bir kez daha daldı. Toprak filan çektiler. Amfora parçalarının yanı sıra kurşun ağırlıklar bulundu. Kantar ağırlıklar da var.  Daha önce de çıpalar çıkmıştı. Geminin omurgası var, buranın içinde amfora parçaları mevcut. Batıklardan birinin baş kısmında büyük bir demir halka görülmüş ama ne olduğu belli değil. Ağırlıklar Roma devrine ait ama çıpalar uzun yıllar kullanılan malzemelerdir. Onlarda tam tarih çıkmıyor."

İl Kültür ve Turizm Müdürü yetkilileri de arkeologların dalış yapmasının ardından atıklarla ilgili rapor düzenleyeceklerini, çalışmaların kısa zamanda başlanacağını kaydetti.

Tieion Antik Kenti

Zonguldak'ın kuzeydoğusunda sahil kenti Filyos'taki Tieion Antik Kenti, Tios adlı rahibin önderliğindeki Miletos kolonisince kurulmuş. Tarih boyunca Herakleia Pontika (Ereğli) ve Amastris'in (Amasra) gölgesinde kalan kent, çeşitli krallıklara bağlı varlığını sürdürmüş. 

Romalılar tarafından yıkılıp yağma edilen kent, daha sonra yeniden inşa edilerek Roma eyaletlerine bağlı ticaret ve balıkçı bölgesi olarak varlığına devam etmiş. Bölge, sonraki dönemlerde balıkçı kasabasına dönüşmüş.

19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yabancı araştırmacılar ve seyyahlarca araştırmalar yapılan antik kentte 2006'da başlatılan kazı çalışmalarının Karadeniz ve Küçük Asya tarihi ile arkeolojisine ışık tutması bekleniyor.

Kaynak:Hüseyin TIRAŞ- Denge gazetesi-

 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-08-16
Bu haber 1104 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1007
  Bugün : 453
  Toplam: 5101124
   Online :

  52 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama