Kent Kültürü Bienaline Gökçebey’den Mehmet Çetin katıldı

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV), kentin sosyal-kültürel gelişimini, 2005 yılından bu yana düzenlediği yılaşırı etkinliklerle, kapsamlı bir biçimde ele almaya çalışıyor. 9–12 Mayıs 2013 tarihinde ZOKEV tarafından düzenlenen Kent Kültürü Bienali “Zonguldak Folkloru” Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.“Zonguldak Folkloru” Kent Kültürü Bienali yöre folklorunun gelecek kuşaklara aktarılması yolunda da önemli bir kilometre taşı oluşturması amacıyla,Zonguldak üzerine çalışmalarını sürdüren yazar, araştırmacı ve akademisyenler Zonguldak’a davet edildi.

“Zonguldak Folkloru” Kent Kültürü Bienaline 12 Mayıs tarihinde Gökçebey’den emekli öğretmen Mehmet Çetin Gökçebey Yöresi Kına Havası sunumuyla katıldı. Emekli öğretmen Mehmet Çetin 1940–1950 yıllarında gına gecelerindeki“Kürtün Kızı” türküsünün öyküsünü içeren oyun havasını saz eşliğinde anlattı.
Emekli öğretmen Mehmet Çetin Torunları Merve ve Işın’la birlikte def çalıp, söyleyip, oynadılar.

Mehmet Çetin’in Gökçebey Yöresi Kına Havası Kürtün Kızı sunumu

KÜRTÜN KIZI
Efendim, Ben Mehmet Çetin, emekli öğretmen. Sizleri hayalen, Gökçebey gına gecelerine götüreceğim. Yöremizde gına gecelerinde, def çalarak söylenen oyun havalarından biri de “Kürtün Kızı” havasıdır.12-13 yaşlarında iken, bir akşam, mahallemizde yapılan gına gecesinde saz çaldım. Genellikle gınalarda def çalarak oyun havalarını seslendiren Habibe kadın, benim akrabam oluyordu kendi mahallemizde gına yapılmasını fırsat bilip, beni de çağırıp, eşlik etmemi istedi. Köyümüzün güzel kızlarını oynarken seyretmeyi kim istemez ki. Çocuk yaşlarında oluşum, köyümün ablalarınca sakınca görünmedi (Benden çekinmediler) ve o gece Habibe ablam söyledi, def çaldı, ben de saz çaldım. Büyünce evlenmeyi düşündüğüm Fatma Kız da oynadı o gece nazlanarak. Oynayan kadınlar kızlar, bilhassa, ikişer ikişer çıkıyorlardı ortaya yerim dar gönlüm dar demiyorlar oynuyorlardı. Oynayanları seyretmekten çok zevk alıyordum. O yüzden, sazın perdelerine bakmadan çalıyordum. Hele bir genç kız vardı al yanaklı, kısa boylu, uzun saclı Fatma abla. Oynarken, iki örgü şeklindeki sacları beline vuruyordu, Küt küt yere vururken. Gına eğlencesi köyün en büyük evinin sayat denilene bodrum katında yapılıyordu. Ayakların vurduğu yer topraktı.
O gına gecesini hiç unutamıyorum. Sanki o gecenin Filmini çekmişim gibi, Zaman Zaman gözümün önünde canlanıyor. O gece de orada bulunanların hemen hepsi değil ama; ekseriyeti Allah’ın rahmetine kavuştular. Eğelendikleri onlar için bir kazançtı, Fatme’ler, Habibe’ler için.

Biz gelelim o gecelerde, def çalarak, saz çalarak söylediğimiz oyun havası; Kürtün Kızı’nı çalmaya, söylemeye ve oynamağa.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-05-23
Bu haber 2158 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 288
  Bugün : 66
  Toplam: 5671517
   Online :

  62 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama