Gökçebey’de Uğur Mumcu Anıldı....

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 20.yılında Atatürkçü Düşünce Derneği Gökçebey şubesi tarafından Gökçebey’de düzenlenen bir törenle anıldı.     Atatürkçü Düşünce Derneği Gökçebey şubesi tarafından düzenlenen anma programı kapsamında, Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve istiklal marşını okuyarak dernek üyeleri Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Gökçebey Şube Başkanı Şennur Çakır burada yaptığı konuşmada, gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun uygarlığa giden yolda Atatürk devrim ve ilkelerine sahip olarak ilerlenebileceğini savunan, sorumluluk sahibi, dürüst, yürekli, araştırmacı gazeteci, hukukun üstünlüğünü her şeyin üzerinde tutan hukuk adamı olarak yaşadığını belirtti.

Çakır yaptığı konuşmada şunları söyledi;
Uğur Mumcu bir gazetecidir… Ülkemizin gelmiş geçmiş en büyük gazetecilerinden birisidir. Uğur Mumcu  Kemalist’tir , Cumhuriyetçidir , Anti- Emperyalisttir , Tam Bağımsız Türkiye’den yanadır , İnsan Haklarının savunucusudur.  Kararlı , tutarlı , inançlı , gözü pek , dirençli bir insandır. Anadolu aydınlanmasının , 1923 devriminin kazanımlarına ödünsüzce sahip çıkan bir devrimcidir. Ülkesine ve halkına karşı oluşan tüm tehdit ve tehlikeler için aynı anda pek çok cephede kavga veren bir aydındır. Yobazlara , bölücülere karşı mücadelenin bilimle i, bilgiyle ve belgeyle veren bilge bir yazardır.
Uğur Mumcu’nun karakteri dik durmakla , rüzgara karşı savrulmamakla , yolsuzluğa , hırsızlığa , işbirlikçiliğe, yobazlığa karşı durmakla özdeşleşir. Bugün Uğur Mumcu’yu anmak demek , Büyük Ortadoğu projesine karşı , Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’ya , Avrupa Birliği Dayatmalarına karşın Cumhuriyet Devrimlerine sarılmaktır. Alt kimlikler üzerinden bölünmeye , özerklik projelerine “hayır” demektir.
Velhasıl Uğur Mumcu’yu anmak “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir” diyen Büyük Önder ATATÜRK’ün izinde yorulmadan çalışmak , kararlı , tutarlı ve yürekli bir şekilde “bir” olmak, mücadele vermek demektir.
 Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kuruluşunda ve yönetiminde emek vermiş, hayat vermiş Bahriye ÜÇOK’u , Muammer AKSOY’u , Ahmet Taner KIŞLALI’ yı , Necip HABLEMİTOĞLU’nu , Çetin EMEÇ’i ve daha nicelerini de unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.
 Vatanperver her vatandaşımı için Kuvayi Milliye ruhu yüreğimizde nesilden nesile geçecek bir nefes ; çağdaş , laik ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşatılacak mirastır. Hain saldırılarla kalemleri kırılan , yaşamları sona erdirilen aydınlarımı, şehitlerimizi bugün bir kez daha saygıyla anıyoruz ve yineliyoruz ; onları unutmadık , unutmayacağız ve unutturmayacağı ” diyerek konuşmasının ardından katılımcılara teşekkürlerini iletip Uğur Mumcu’ya ait Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım , unutma bizi… Bir gün sesimiz hepimizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi”  sözü ile konuşmasını  tamamladı.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-01-25
Bu haber 1581 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 2003
  Bugün : 467
  Toplam: 4611469
   Online :

  55 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama