Silivri'de yapılan Ergenekon Davası'nı Bölge Haber gazetesi muhabiri Sabri Kart izledi.

Silivri’de yapılan Ergenekon Davası’nı Bölge Haber gazetesi muhabiri Sabri Kart, izledi.
   İşte Kart’ın izlenimleri:
13 Aralık tarihi bir gündü
.

Silivri’de tarihi gün dondurucu soğuğa karşın Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kişi Silivri’ye gelerek, adalet istemlerini haykırdı, hukuksuzlukları protesto etti. Milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda sanatçı, yazar ve hukukçu da duruşmayı izledi.
Ergenekon Davası’nda savcıların 13 Aralık’ta esas hakkındaki mütalaasını vermesi beklenirken bazı kesimlerin, davayı sulandırma çabalarının olduğu ileri sürülüyordu.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen 67’si tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası’nın 270. duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, gazeteci Tuncay Özkan, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, emekli Albay Dursun Çiçek’in de aralarında bulunduğu birçok tutuklu sanık hazır bulundu.
Mütalaanın sunulması, davada sona yaklaşıldığı anlamı taşıyor. Savcıların talebi sonrası sanıklar, 4 yıldır süren davanın ‘oldu bitti’ye getirileceği yönünde açıklama yapmıştı.
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, emekli orgeneraller Hasan Iğsız, Hurşit Tolon, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP milletvekili Mustafa Balbay’ın da sanık olarak yargılandığı 275 sanıklı Ergenekon davasında sona yaklaşıldı. 20 Ekim 2008 tarihinde başlayan dava, 4 yıllık yargılama sonrası karar aşamasına geldi.

13 ARALIK’TA NE BEKLENİYORDU?
Davanın 27 Kasım 2012 tarihli duruşmasında savcılık makamı, esas hakkındaki mütalaayı sunmak için mahkemeden süre talep etmişti. Savcıların talebini kabul eden heyet, mütalaa için iddia makamına 13 Aralık’a kadar zaman tanıdı. Buna göre duruşma savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş yargılama boyunca dinlenilen tanıklar, dava dosyasına yeni giren delilleri de değerlendirip sanıklar hakkındaki taleplerini mahkeme heyetine sunacaktı.

'UZUN TUTUKLULUK'TAN ŞİKAYET EDENLER ŞİMDİ 'DAVA SÜRSÜN' DİYOR
Savcıların mütalaa için mahkeme heyetinden süre istemesi üzerine 13 Aralık’a kadar “Dava bitirilmek istenmiyor” deyip uzun tutukluluktan şikâyet eden sanıkları harekete geçirdi. 4 yıldır devam eden yargılama sürecine rağmen davanın ‘oldu bitti’ye getirilerek sonlandırılmaya çalışıldığını iddia eden sanıklar, duruşmaların devam etmesini istediklerini kamuoyuna duyurdu.

159 TANIK DİNLENDİ
Sanıkların bir iddiası da davada tanıklarının dinlenmediği. Ancak bu düşünce de gerçekten uzak. Zira bugüne kadar 31’i gizli 159 tanık dinlendi. Bu tanıkların bir kısmı savcılığın gösterdiği kişilerken bazıları da sanıkların beyanlarının alınmasını talep ettiği isimlerdi. Ergenekon davasında yargılanan 275 sanık, 800’e yakın ismin davaya çağrılmasını istemişti.

TÜM ÖRGÜTLER SİLİVRİ’DEYDİ
Savcının mütalaasını açıklayacağını bildirmesinin ardından dün aralarında CHP, İP, TGB, ADD, MHP, Halkın Kurtuluş Partisi, DSP, Eğitim-İş, Vardiya Bizde Platformu, Tuncay Özkan Gönüllüleri ve Birlik Kamu-İş Sendikası’na mensup 0lerce kişi dondurucu soğuğa karşın sabah 06.00’dan itibaren Silivri’ye akın etti. Saat 07.00 sıralarında duruşmayı izlemeye gelenler içeri alınmaya başlandı. Aramalarda kadınların çantalarını erkek jandarma personelinin araması dikkat çekti. Salonun dolması nedeniyle binlerce kişi dışarıda, içeriden gelen bilgilerle takip etti. Silivri Belediyesi dışarıda toplananlara simit, su dağıttı. Davanın tutuksuz sanığı Teğmen Mehmet Ali Çelebi’yi kucaklayan yurttaşlar “Türkiye’nin evladısın. Seninle gurur duyuyoruz” diye sevgi gösterisinde bulundu. Öte yandan avukatlar ve mahkeme heyeti arasında içeride yaşanan tartışmalar an be an dışarıda ses araçlarından yurttaşlara bildirildi.

DEVREK’TEN 2 OTOBÜS KALDIRILDI
13 Aralık’taki tarihi davanın yapılacağı Silivri’ye, destek amacıyla Devrek Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Atatürkçü Düşünce Derneği Devrek Şubesi tarafından 2 otobüs kaldırıldı. Davayı izleyenler arasında Devrek ADD Şubesi Başkanı Murat Altunok, CHP Zonguldak İl Yönetim Kurulu Üyesi Şazi Sivişoğlu, İP Temsilcileri, yurtseverler yer aldı. Devrekli yurtseverler Silivri’de sık sık; ‘Türkiye sizinle gurur duyuyor', 'Sizi almadan gitmiyoruz buradan' 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz’' ve ''Namus, ahde vefa, vatan'' şeklinde sloganlar attı.

GÜRSEL TEKİN, YAŞANANLARI MUHABİRİMİZE DEĞERLENDİRDİ
Ergenekon davasında sanıklara destek vermek için CHP Silivri Cezaevi‘ne 50 milletvekili ve tüm örgütleriyle katıldı. Silivri’de biber gazından etkilenen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, yaşananları muhabirimiz Sabri Kart’a değerlendirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Organize işler görüyoruz. Maalesef biraz önceki olaylar gibi hukukta da enteresan şeyler dönüyor. Hiçbir evrensel hukukta özel yetkili mahkeme yok. İktidarın kendisine göre oluşturduğu yargı sisteminde sonuç almak mümkün değildir. Tüm bunları reddediyorum. Yüzbinlerce insan gibi biz de bugün duruşmayı izlemeye giderken ne yazık ki bir tatsızlık oldu ve biber gazı sıkıldı. Çok sayıda yaşlı insan var. Benim kolumda sayın Apaydın'ın eşi vardı, bu insan 75 yaşında. Biber gazından biz bile etkileniyoruz, 75 yaşındaki insan nasıl dayansın. Bu olay üzerine oradaki yetkililerle görüştüm. Yaptıklarının doğru olmadığını söyledim. Nasıl müdahale edebilirim diye düşündüm, panzerde megafon vardı, komutana, sükunetli bir ortam oluşabilmesi için panzerleri geri çekmesini söyledim, biber gazından vazgeçmelerini söyledim. Komutan sağduyulu davrandı. Aksi taktirde çok ciddi sorunlar çıkabilirdi, çünkü demir yığınları arasında onlarca insan sıkıştı ama öncelikle komutana hoşgörüsünden dolayı çok teşekkür ediyorum." CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Silivri’de duruşma günü gerginliği önlemek için askeri panzerin üstüne çıkarak hem kalabalığa hem de asker ve polise seslendi:Herkes sakin olsun!...

ALTUNOK: SİLİVRİ ADALETİN ARANDIĞI YARGILAMA OLMAKTAN ÇIKTI
Atatürkçü Düşünce Derneği Devrek Şubesi Başkanı Murat Altunok, Silivri’de görülen Ergenekon Davasına değinerek; “Bu dava adaletin arandığı dava olmaktan çıktı” diye konuştu. Altunok açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Adaletin arandığı bir yargılama olmaktan çıkan; tamamen baskı, intikam, yakın tarihi yeniden yazma ve Türkiye Cumhuriyeti’ni bütün kurumlarıyla tasfiye aracı olarak başlayan Ergenekon adlı oyunun bir parçasına daha Silivri’de hep beraber tanık olduk. 13.12. 2012 tarihinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen yurtseverler adalet arayışı konusundaki kararlılığını göstermiştir. Bu kararlılık 29 Ekim ve 10 Kasımdaki iradenin devamıdır. Bu tür eylemlerin başarıya ulaşabilmesi için devamlılık esası birinci koşuldur. Bunun sonucunda oradaki topluluğun Genel Başkanımız Tansel Çölaşan’a bir dahaki buluşma için verdikleri sözde çok anlamlıdır. Önümüzdeki süreçte hiçbir ayrım yapmaksızın tüm Atatürkçülere, Cumhuriyetçilere, yurtseverlere büyük sorumluluk düşmektedir. Bizler Atatürkçü Düşünce Derneği Devrek Şubesi olarak Perşembe günü oradaydık, bundan sonrada aynı istek ve azimle katkı vermeye devam edeceğiz.”
Kaynak:Bölge Haber  

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-12-16
Bu haber 1296 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 989
  Bugün : 547
  Toplam: 5079960
   Online :

  60 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama