Almanya’da, Zonguldaklılardan muhteşem dayanışma

Merkezi Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde bulunan, Almanya Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği, 16. Geleneksel gecesi düzenledi. Geceye, Türkiye’den Adalet ve Kalkınma Partisi ( Ak Parti ) Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ( BAKKA ) Genel Sekreteri Faruk Tezel, Düsseldorf basketbol takımının antrenörü Murat Didin’de ve Avrupa’nın dört bir köşesinden çok sayıda Zonguldaklı katıldı.

BİZE GURBETÇİ, ALAMANCI DEĞİL, ZONGULDAK SEVDALISIYIZ
Açılış konuşması yapan dernek başkanı Erol Yukarıbaş, Almanya’da da bir Zonguldak olduğunu belirterek, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Yukarıbaş, konuşmasında; ‘’ Burada, birlik ve beraberlik içerisinde olmak için uğraşıyoruz. Bu yüzdende, sizlerin bizleri desteklemesini istiyoruz. Ne kadar nüfusumuz olursa, o kadar da nüfuzumuz olursa bizimde gücümüz burada daha iyi olacaktır. Nüfusumuzu, nüfuza dönüştürmemize gerekir. En büyük hedefimizde budur. Kozlu ve Kilimli beldelerimizin ilçe olmasından dolayı çok sevindik. Zonguldak’ın büyükşehir olmasını istiyoruz. İnşallah buda olur. Derneğin üyeleri olmasa dernek buralara gelmezdi. Onlara teşekkür ediyorum. Bizleri kimse gurbetçi görmesin. Zonguldak’a gittiğimizde bize gurbetçi, Alamancı deniliyor. Ben bunları duymaktan bıktım. Ben bu tür söylemlerden rahatsızım. Bizler her zaman Zonguldak sevdalısıyız. Biz, Almanya’yı Zonguldak haline getirdik. Burada da 300 bin Zonguldaklı yaşıyor. Zonguldak’ın her yerini kucaklıyoruz. Bizim tek isteğimiz, bizi desteklesinler. Buraya Avrupa’nın dört bir köşesinden hemşehrilerimiz geldi. Bu bir Zonguldak birlikteliliğidir. Hepinize teşekkür ediyorum ‘’ dedi
.

ZONGULDAK’I ESKİ GÜNLERİNE DÖNDÜRECEĞİZ
Avrupa’nın dört bir köşesinden gelen Zonguldaklılar, adeta salona sığmadı. Salonda konuşma yapan Adalet ve Kalkınma Partisi ( Ak Parti ) Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, birlik ve beraberlik vurgusu yaparken, Avrupa’da yaşayan Zonguldaklıları derneğe sahip çıkmalarını istedi. Ulupınar, ‘’ Zonguldak göç veren illerin başında geliyor. Son on yıldır partimiz olarak, ilimizi eski günlere çevirmeye çalışıyoruz. Kilimli ve Kozlu beldelerimizi ilçe yaptık. Buradaki hemşehrilerimiz derneğe sahip çıksınlar. Bu derneğe sahip çıkılırsa, bu dernek Avrupa’nın en büyük sivil toplum örgütü olabilir. Hükümetimiz, buradaki vatandaşlarımızla yakından ilgileniyor. Büyükelçilik başta olmak üzere, konsolosluklarımız yenileniyor. Mavi kart gibi konularda vatandaşlarımızın önünü açacak çalışmalar gerçekleştirdik. Türkiye gelişiyor, Zonguldak gelişiyor. Bugün IMF’ten borç alan değil, borç veren ülke olduk. Ülkemizdeki terör olaylarına rağmen, ülkemiz hızla gelişiyor. Ülkemiz 2071 yılında dünyanın süper güçleri arasında olacaktır. Çok ciddi çalışmalarımız var. Zonguldak’ı güzel günler bekliyor. Bende Almanya’da doğdum. Buradaki vatandaşlarımız, çocukların eğitimine önem versinler. Ana diline sahip çıksınlar. Asimile değil, adepte olun. Aileler çocuklarına sahip çıksınlar. Bizim en büyük zenginliğimiz, genç nüfusumuz. Bu gençliği iyi değerlendirmemiz lazım. Dillerine, dinlerine ve bayrağına sahip çıksınlar. En büyük yatırım, insana yapılan yatırımdır ‘’ şeklinde konuştu.


 

 

 

SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ.
Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, derneğin çalışmalarını yakından takip ettiğini ifade ederek, derneğin başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi. Köktürk , ‘’ 16 yıldır bu geceyi aralıksız sürdürenlere teşekkür ediyorum. Büyük emek veriyorlar. Burada ülkemizden binlerce kilometre uzaklıkta büyük bir Zonguldak var. Burada zor koşullarda yaşamalarına rağmen, sadece Almanya’ya değil, Zonguldak’a da yatırım yapmaya çalşıyorlar. Derneğin çalışmalarını çok başarılı buluyorum. Bu insanları bir araya getiriyorlar. Ayrımcılığı ortadan kaldırarak, büyük bir birlik ve beraberklik sergilediler. Yarım asır önce bu ülkeye geldiler. Burada büyük zorluklarla karşılaştılar. Fakat yılmadılar. Her alanda başarılara imza attılar. Sizlerle gurur duyuyoruz. Bize düşen görevlerde var. Onlarla beraber olmamız lazım ‘’ dedi.

 

 

 

 

HAVAALANINA SAHİP ÇIKIN
Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen,’’ buradaki gelişmeleri yakından takip ediyorum. Varsa burada güzellik ilçemde uygulamaya çalışıyorum. Çaycuma, son yıllarda hızlı bir şekilde ilerlemeye davem ediyor. Daha da büyüyeceğiz. Havaalanımızda iç hat seferleri başladı. Havaalanına destek olunmasını istiyoruz. Dernekçilk zor bir olay. Tüm hemşehrilerimizi derneğe destek olmalarını istiyorum ‘’

ZONGULDAK’I GÖRMEDEN ÖLMEK, BÜYÜK EKSİKLİK
Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ise, Ereğli’nin hızla büyüdüğünü belirterek, iki yıl içerisinde Ereğli’ye yatırım yağacağını söyledi. Posbıyık konuşmasında, Zonguldak’ı görmeden ölmek, öbür dünyaya eksik gitmek demektir. 2009 yılında Paris’te Michael Jackson ile görüştüm. Kendisi Zonguldak’a gelemeden rahmetli oldu. Ancak, öbür dünyaya eksik gitti. Çünkü Ereğli’yi göremedi. Onun için Zonguldak’a gelmeyenleri, ilimize davet ediyorum. Uzun zamandan beri Almanya’ya gelmiyordum. Burada muhteşem bir güzellik var. Bu güzelliği görmek muhteşem. Buraya sadece Almanya’dan değil, Avrupa’nın dört bir köşesinden gelerek, birlik ve beraberlik sergiliyorlar.

ZONGULDAK’I VE ZONGULDAKLILARI SEVİYORUM

Düsseldorf basketbol takımının antrenörü Murat Didin’de Zonguldak’ı ve Zonguldaklıları çok sevdiğini belirterek, salondaki kalabalığı görünce şaşırdığını söyledi. Didim konuşmasında, ‘’ Burada muhteşem bir kalabalık var. Çok şaşırdım. Zonguldak burada. Buradaki Türk insanı için çok şley yapmak lazım. Onların uyumu için çok şey yapmak lazım. Bizim buradaki maçlarımıza da izlemeye gelsinler.

DEMİR MEDYA’YA TEŞEKKÜR

Adalet ve Kalkınma Partisi ( Ak Parti ) Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Demir Medya’ya gurbetçileri yalnız bırakmadıkları için teşekkürlerini sundular.

EĞLENCEYE DOYDULAR

Forma satışlarında, Zonguldakspor forması 1,700 Euroya alıcı buldu. Gecede işadamlarına ve gazetecilere de teşekkür plaketi verildi.  Gecenin eğlence bölümünde ise Niran Ünsal, Bedia Akartürk, Aydın Çimen, Şendoğan Karadereli , DJ Timur, DJ Tamer, DJ Silver, Zonguldaklılar Derneği Karaelmas Folkor Ekibi ve şampiyon tekvandocular sahne aldı.  Geceye katılanlar geç saatlere kadar, doyasıya eğlendi.

Haber:Mustafa Tığlı – Sedat Kutucu
GELSENKİRCHEN


 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-12-04
Bu haber 1709 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 624
  Bugün : 42
  Toplam: 5359924
   Online :

  41 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama