Ekrem Murat Zaman \"İnsan Mekan Zaman\" kitabını imzaladı

Araştırmacı Yazar ve Maden Mühendisi Ekrem Murat Zaman, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yayını olan ‘İnsan Mekan Zaman’ adlı kitabının söyleşi ve imza gününü gerçekleştirdi. Zaman, kitabını anlatırken, ‘Kömürün penceresinden geçerken, üstünüz başınız kararsa da, içiniz ışıyacak’ şeklinde tanımlama yaptı.

Söyleşi ve İmza Gününün moderatörlüğünü yapan ZOKEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Öztürk, kitabın titiz bir çalışma olduğunu ifade ederek şöyle konuştu;

“KENTİMİZİN DÜNÜYLE İLGİLİ PEK ÇOK VERİYİ BİZE SUNUYOR”

“İnsan Mekan Zaman’ kitabı TMMOB Maden Mühendisleri yayınlarının Zonguldak Havzasının 200 yılı adlı kitabın genişletilmiş ve düzeltilmiş bir baskısıdır. Bu kitabın oluşum sürecin 10 yıllık süreci olduğunun en yakın tanıklarından biriyim. Gerçekten Ekrem Murat Zaman son derece titiz bir çalışmayla, kılı kırk yaran bir çalışma ve araştırmayla bu kitabı gerçekleştirdi. Ortaya son derece olumlu bir kitap çıktı. Bu alandaki çalışmaların hiç biri tam değildir, bitmez. Daima geliştirilmeye muhtaçtır. Ancak ‘İnsan Mekan Zaman’ havza tarihi üzerine çalışacak olan insanlar için çok ciddi bir kaynak olarak duruyor. Kentimizin dünüyle ilgili pek çok veriyi bize sunuyor. Ben bu titiz çalışmadan dolayı Zaman’a Zonguldaklılar adına teşekkür ediyorum.”

Ekrem Murat Zaman ise bu kitap çalışmasına 20 yıl öncesinden araştırma yaparak başladığını belirterek şunları söyledi;

“BU ÇALIŞMAYI YÜRÜTÜRKEN BİRÇOK ARŞİVDE ÇALIŞTIM”

“Zonguldak’ı yalnız bırakmadığınız için, bizlerle birlikte olduğunuz için, bana ve maden mühendisleri odasına destek verdiğiniz için, Zonguldak’a destek verdiğiniz hepinize teşekkür ediyorum. Bir kitap yazayım diye yola çıkarsanız belki bir şiir kitabı, bir roman yazabilirsiniz. Ancak ben kitap yazmak için yola çıkmadım. Ben neler yaptım; öncelikle bugün geldiğim noktaya yaklaşık 20 yıl önceden bir takım emek deryasından puzzle’ler toplayıp biriktirmeye başladım. Tayfun Kılıç adında bir meslektaşım bana bilgisayarı ve cep telefonu kullanmasını öğretti. Bu işe ilk başladığımda bilgisayarı açıp kapatmayı bile bilmiyordum. Bazı kaynak kitaplar buldum. Lavuar yıkılırken mesleğe katılan öğrencilere eski ilk kitaptan verdik, ben de düzeltilmişi ikinci baskı yapalım dedim. O gün bugündür düzeltilmiş ikinci baskının yayını için büyük mücadele verdik. Maden Mühendisleri bu kitabı önce basmak istemedi. Erdoğan hocamız ‘Hayır bu kitabı biz basmalıyız’ dedi. Aslında bu kitap bin sayfa bir kitap olsaydı, birinin kafasına atsan yarılır derlerdi. Öyle çok yoğun bir kitap olamazdı. Ben bu çalışmayı yürütürken birçok arşivde çalıştım. Sanat Okulu’nda inanın böyle bir arşivin olduğunu Milli Eğitim Müdürlüğü de bilmiyordu. İnanın biz bu çalışmayı 6-7 yıl sürdürdük.”

“KİTAP DÖRT BÖLÜMDEN OLUŞUYOR”

Zaman kitabının önsözünde ise kitabını yaşam boyu sürecek Zonguldak kenti kültürü çalışmalarının bir ürünü olarak ortaya çıkardığını belirterek “İlk kitabın geliştirilmiş bir şekli olan ve ‘Zonguldak İnsan Mekan Zaman’ adını verdiğim Zonguldak tarihsel gelişimine uygun bir dizim içine aldığım bu kitap dört bölümden oluşuyor. Kitabın birinci bölümünde; taşkömürünün dünyada ve yurdumuzda endüstriyel gelişimi koşut olarak önem kazanması sürecini özetlemeye çalıştım. İkinci bölümde; on yönetim dönemini alt başlıklarla kendi işletmecilik koşulları içinde irdeledim. Üçüncü bölümde; havzanın hukuksal yapısını aktarmaya çalıştım. Dördüncü bölümde ise; rödevanslı saha işletmeciliğinin tarihsek gelişimini anlattım. Tüzük ve yönetmelikleri de ek olarak okurlara sundum” şeklinde yer verdi.

Söyleşi sonunda TMMOB Maden Mühendisleri Odası Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, Zaman’a teşekkür etti.
Kaynak:Halkın Sesi (Öznur GÜNEŞ)

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-11-18
Bu haber 1660 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 3302
  Bugün : 2154
  Toplam: 4831487
   Online :

  101 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama