2000 YIL SONRA İLK KEZ TİYATRO SERGİLENDİ

Çaycuma'ya bağlı Filyos Beldesinde bulunan Antik Tiyatroda, 2000 yıl sonra Yunanistan Litvanya ve Türkiye den katılan 25 kişilik grup Tiyatro ve dans gösterileri sundular.

Filyos Beldesinde bulunan Antik Tiyatroda, 2000 yıl sonra Yunanistan Litvanya ve Türkiye den katılan 25 kişilik grup Tiyatro ve dans gösterileri sundular. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik programları Başkanlığı tarafından finanse edilen, Mehmet Çelikel Lisesi proje sorumlusu Sinem Bakkaloğlu ve izcilik kulübü ve Tarih öğretmeni Nalan Bozkurt eşliğinde, alt eylem 1.1 gençlik değişim programı kapsamında “ Take Back To Tios” Tios antik kentinde 2000 yıl aradan sonra ilk defa tiyatro gösterisine açıldı. Yunanistan Litvanya ve Türkiye’nin ortak olduğu projede yurt dışından gelen katılımcılar, kendi gösterilerini sergilediler. Ardından kendilerinin hazırladıkları ortak bir gösteri sundular.Gösterilere Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal ve eşi, Belediye Meclis üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal

Burada bundan 2000 yıl önce bu tiyatro yapılmış, 2000 yıl önce gösteriler yapılmış 2000 yıl sonra da burada yapılan ilk gösteridir. Burada bir düzenleme yapmadık, nedeni ise bu haliyle kalması lazım ki, dünya bu haliyle görmesi lazım. Buraya biraz insanlar yüzünü çevirsin, Filyos tarihide gün yüzüne çıksın”dedi.
Proje sorumlusu Sinem Bakkaloğlu Proje Filyos tarihine bir yolculuk olup tarihi farkındalık oluşturduğunu ifade etti. Bakkaloğlu,
“ Tarihi yerler gelecek kuşaklara aktaracağımız en kıymetli hazinemizdir.” dedi.

İzcilik kulübü ve Tarih Öğretmeni Nalan Bozkurt 2000 yıl sonra Tios yani Filyos Amfi tiyatrosunda bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade ettiler.
Bozkurt, “ Filyos tarihi öğrenme üzerinedir. Bu proje kapsamında gençlerimiz tarihi bir yolculuğa çıkmışlardır. Bugün ise 2000 yıl sonra Tios yani Filyos Amfi tiyatrosunda bir ilki gerçekleştirmenin heyecanı içindeyiz. Ülke gençleri müzik ve drama yoluyla sizleri bu tarihi yolculuğa çıkaracaklardır. Bu gösteride vermek istedikleri mesaj ise tarih bilinci, tarihi yerlerin korunmasıdır. Herkes bilmelidir ki tarihi yerler geçmiş uygarlıklardan aldığımız ve gelecek kuşaklara aktaracağımız bir yük bir emanettir. Bugün bu tarihi yolculuğun gerçekleşmesine katkıda bulunan Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal’a ve Belediye çalışanlarına Filyos tarihi hakkında bizi aydınlatan değerli hocamız Şahin Yıldırıma alan ve atölye çalışmalarında bizlere emeğini ve zamanını ayıran çok değerli çok değerli emekli öğretmenimiz Mehmet Türkçelik’e sponsorumuz Restaurant sahibi Cengiz Koşara emekli öğretmen Hürriyet Yıldıza ve tüm Filyos halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi

Kaynak: CUMA

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-09-29
Bu haber 1387 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 989
  Bugün : 310
  Toplam: 5079723
   Online :

  56 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama