MEDİKAR HASTANESİ’NDEN YÜZ YARIĞI AMELİYATI

Karabük ilinde Özel Medikar Hastanesinde gerçekleştirilen, dünyada nadir görülen Yüz Yarığı ameliyatını Estetik, Plastik, Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Üçkan anlattı;

“11 aylık Seda Biçici bebek doğuştan yüz yarığı nedeniyle daha önce iki merkezde değerlendirilmiş. Merkezlerin birinde çocuk yoğun bakım olmadığı için üst merkeze sevk edilmiş. Üst merkezde ameliyat planlanmış ancak ameliyat öncesi ateşi çıktığı için ameliyat edilmemiş. Bu durum birkaç kez tekrarlayınca hastane ile olan uzun mesafe ve diğer zorluklar ile birlikte ameliyatı gecikmiş. Normal şartlarda, doğum sonrası ilk üç ayda bu tür ameliyatların yapılması başarılı sonuçlar alabilmek için daha uygundur.

Aile daha sonra Medikar Hastanesi’nde plastik cerrahi hizmeti verildiğinden haberdar olmuş ve muayene olmaya karar vermişler. Hastayı muayene ettiğimde, yüzdeki şekil bozukluğunun nisbeten sık görülen yarık dudak (veya halk arasında tavşan dudak) durumundan farklı olarak yüz orta hattında sık görülmeyen bir yüz yarığı durumu olduğunu fark ettim. Bu durum, çok nadir olarak görülen, ağır formları genellikle ölü doğumla sonuçlanan doğumsal anomalilerdendir. Hastada üst dudak orta kısmındaki yarıkla birlikte, damakta dişlerin bulunduğu ön kısım (alveol), burun orta bölmesi (kolumella), burun septumunu oluşturan kıkırdak ve kemik (vomer) bölümlerinin de hemen hiç oluşmadığını ortaya koyduk. Ek olarak gelişme geriliği mevcuttu. Bu tür durumlarda kalp, böbrek gibi bir çok organda da anomaliler görülme sıklığı yüksek olduğundan çocuk hastalıkları konsultasyonu istendi. Sonuçlarla ameliyata engel yaratan bir durum olmadığı ortaya konularak daha fazla gecikmeye yol açmadan en yakın tarihe ameliyat planı yapıldı.

Dünyada şu ana kadar bildirilen 10 kadar benzer vaka mevcut. Bu tür hastalarda sadece ameliyat değil, ameliyat öncesi hazırlık ve tedavi, anestezi, kulak-burun-boğaz hastalıkları doktorlarımızın katılımı ve emekleri olmadan böyle ameliyatlar gerçekleştirilemez. Başarılı geçen bir ameliyatla üst dudaktaki geniş yarık onarıldı ve yeniden burun orta bölmesi oluşturuldu. Böylelikle konuşma, yutma, emme gibi birçok işlevsel eksiklik olabildiğince düzeltilmiş olmakla birlikte, görsel, estetik ve sosyal açıdan da normale yakın bir dış görüntü elde edilmiş oldu. Bundan sonra gerekecek diş tedavisi için de hastayı takip ediyoruz.

Tedavi sonrası alınan sonuçtan aile  “bizler de mutlu ve memnunuz…” dedi.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-09-05
Bu haber 1580 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 2074
  Bugün : 1483
  Toplam: 4871527
   Online :

  126 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama