Devrek Festivalinde 3. Gün

Devrek Baston ve Kültür Festivali’nin 3. günü de çeşitli etkinlikler gerçekleşti.

KİTAP İMZA VE KİTAP SERGİSİ
Dört gün süren 27. Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali’nin 3. günü de çeşitli etkinlikler gerçekleşti.
Alaattin Kara, Mehmet Yılmaz, Müslüm Kabadayı, Fahri Bozbaş, Mithat Yaban ve İbrahim Tığ’dan oluşan yazarlar kitaplarını sergileyerek imzaladı.
Devrek Kaymakamı Hüseyin Öner ve Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci Kitap Sergisini gezerek yazarlardan imzalı kitap aldılar.
Devrek Kaymakamı Hüseyin Öner, Festivalin üçüncü gününde yazarlarla buluşma düzenlediklerini ifade ederek;
“Kitap sergimize 6 yazarımız katılmıştır. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Festivalimiz baston ve kültür. Kültür olarak da şair ve yazarlarımız katkı vermiştir.”dedi. Kaymakam Öner ve Başkan Semerci, Devrekli şair-yazar İbrahim Tığ’ın okuduğu şiiri ilgiyle dinledikten sonra yazarlara plaket ve Devrek bastonu takdim ettiler. Devrek Protokolü Devrekli yazar Rüştü Onur ve Müfide Güzin Anadol’un fotoğrafının yer aldığı pankart önünde sergiye katılan yazarlarla topluca hatıra fotoğrafı çektirdiler.

PANEL VE SÖYLEŞİ
Ardından Festival Güngör Karauğuz’un sunumunu yaptığı “Dünden Bugüne Devrek” adlı panel ve söyleşiyle devam etti.
Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Eski Çağ Tarihi Ana Bilim Dalı üyesi Doç. Dr. Güngör Karauğuz, belediye nikah salonunda düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, Devrek ilçesinin yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu ilk defa 7 bin 500 yıl önce kurulduğunu söyledi.
Bölgedeki diğer arkeolojik eserlerin, kalelerin ve su kemerlerinin tezlerini kuvvetlendirdiğini anlatan Karauğuz, Devrek isminin evreler geçirdiğini, önceleri Grekçe 'Ladon' ismi verildiğini anlattı. Ladon'un da Grek mitolojisinde 'ağaca dolanan yılan' anlamına geldiğini belirten Karauğuz, “Devrek bastonu üzerinde yılan motiflerinin sık olması ise bu benzerliğin ürünüdür. Devrek ismi sözlüklerde pazartesi anlamına gelmektedir” dedi. Panele,
Devrek Kaymakamı Hüseyin Öner, Belediye Başkanı Mustafa Semerci, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Program sonunda Kaymakam Öner, Karauğuz’a plaket ve Devrek bastonu takdim etti.

ESKİ DEVREK EVİ SERGİSİ
Festival kapsamında Devrek Belediyesi Kültür Sanat Merkezinde Eski Devrek evi sergisi açıldı. Etnografya müzesini andıran sergide eskiden Devrek’te kullanılan eşyalar sergilendi. Kültür Sanat Merkezi bahçesinde ise yerel sanatçılar gelen konuklara müzik ziyafeti sundular.
Kaynak: CUMA

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-07-30
Bu haber 1612 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 991
  Bugün : 229
  Toplam: 5645685
   Online :

  78 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama