ÇAYCUMA’DA FESTİVAL GİBİ UÇURTMA ŞENLİĞİ

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği’nin, okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği geleneksel uçurtma şenliğinin 8.si havanın sıcak olmasına rağmen yoğun bir katılımla yapıldı. Her yaştan insanların katıldığı şenliğe Çaycuma ve köylerinin yanı sıra Zonguldak, Bartın, Devrek ve Gökçebey’den de katılım oldu.  Oldukça zengin bir içeriği olan şenliğin sonunda dereceye girenlerle şenliğe katılan her çocuğa katılım madalyası verilmesi alanı bir sevinç yumağına döndürdü. Ayrıca, uçurtma şenliği adına düzenlenen satranç turnuvasında dereceye girenlere de madalya verildi.

Nadır Mesire Yeri’nde yapılan şenliğe 240’ı yarışmacı olmak üzere,  Eğitim Sen Zonguldak Şube Yönetim Kurulu üyeleri Saffet Can ve Muharrem Şengün, Eğitim Sen Devrek Baştemsilcisi Ahmet Abanoz, şair Osman Günay, karikatür sanatçısı Ayhan Kiraz, ZonKişotDergisi Editörü ÖzlemYücesanile birçok siyasi parti, sendika meslek örgütü başkan ve yöneticilerin aralarında bulunduğu binin üzerinde kişi katıldı. Zonguldak Belediyesi tarafından sıcaktan korunma amacıyla şenlik alanına büyük bir stant kurulurken; Zonguldak, Bartın, Çaycuma ve Gökçebey’den şenliğe katılan fotoğraf sanatçıları şenlik boyunca fotoğraflar çektiler.

Şenlikte bir konuşma yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, şenliğin yapılmasına katkı sunan, emek veren tüm kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür etti. Artık Çaycuma’nın uçurtma şenliğine dönüşen etkinliğin içeriğini her yıl daha da zenginleştirdiklerini belirten Akyol, bundan sonraki yıllarda da şenliğin farklı etkinliklerle devam edeceğini söyledi.

TÜM ÇOCUKLARA MADALYA ve BİLİM DERGİLERİ VERİLDİ 
Kayıt masasında Gülşah Dürüşken, Eftal Camuz, Nursel Aldemir ve Aslı Yıldırım’ın görev aldığı şenlikte jüri üyeleri ise Aydın Özyurt, Burçin Tığlı ve Onur Güvenç’ten oluştu. Yarışma sonunda, Özgün Yapımlı Uçurtma Kategorisinde;1. Emir Can Çengel, 2. Elif İnci Özcan ve 3. Defne Seren oldu. En Yükseğe Çıkan Uçurtma Kategorisinde; 1.Aylin Uslu, 2. Musa Metehan Kurt ve 3. Merve Köktürk oldu. Yardım Almadan En İyi Uçurtma Uçuran En Küçük Yarışmacı Kategorisinde; 1. Ela Bilge Candan, 2. Mert Bora ve 3. Ceren Basat oldu. Yarışmada dereceye girenlere madalya verildi. Ayrıca tüm yarışmacılara anı madalyaları ile şenlik alanında bulunan tüm çocuklara da TÜBİTAK tarafından çıkarılan Meraklı Minik ve Bilim Çocuk dergileri ücretsiz olarak dağıtıldı.

YAZAR, FATMA KILIÇ ÇOCUKLARLA BULUŞTU
Ekin Yayıncılığın organizasyonuyla Çaycuma’ya gelen Şair, Yazar, Eğitimci Fatma Kılıç, “Yalnız Çocuklar Kenti” ile “Aya Takılan Uçurtma” adlı çocuk kitaplarını şenlik alanında çocuklara imzalayıp, söyleşi yaptı. Çocukların yanı sıra anne ve babalarla da kitap okuma üzerine söyleşi yapan Kılıç, kitaplarını Çaycuma’daki tüm ilköğretim okullarının kütüphaneleri ile Çaycuma İlçe Halk Kütüphanesine ve ADD Kütüphanesine de imzaladı.

 “ÇEVRE HEPİMİZİN” TEMALI DRAMA ÇALIŞMASI YAPILDI
Drama eğitmeni ve Tiyatro Arın Genel Sanat Yönetmeni Fahri Bozbaş ve Çaycuma Anaokulu öğretmenlerinden Nebahat Muslubaş tarafından şenlik alanında “Çevre Hepimizin” temalı drama çalışması yapıldı. Drama çalışması kapsamında çocuklara yönelik toplu boyama ve el, parmak kullanarak büyük bezler üzerine resim yapma etkinliği çocuklar kadar anne babalara da ayrı bir sevinç ve eğlence yaşattı.

“ÇAYCUMA SU DEĞİRMENLERİ” FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI
Zeynep Durdu, Seyfettin Ceylan, Mevlüt Kırnapçı, İbrahim Erman, Saffet Bilir ve Erhan Altıparmak tarafından değişik zamanlarda çekilen Çaycuma’nın köylerinde bulunan su değirmenlerinin fotoğrafları “Çaycuma Su Değirmenleri” adıyla şenlik alanında sergilendi. Mete Color’un katkılarıyla hazırlan fotoğraf sergisi ilgiyle izlendi. Seyfettin Ceylan ve Mevlüt Kırnapçı tarafından sergiyi gezen kişilere su değirmenleri ve Çaycuma’nın köyleri hakkında bilgiler verildi.

UÇURTMA ŞENLİĞİ SATRANÇ TURNUVASI YAPILDI
Şenlik kapsamında Minikler, Küçükler ve Yıldızlar kategorilerinde Uçurtma Şenliği Satranç Turnuvası da yapıldı. Şenlikten bir gün önce Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde yapılan turnuvaya 57 yarışmacı katıldı. Hakemliğini Zeynel Bakıcı, Orhan Çakmak ve Murat Bektaş yaptığı turnuvada, Minikler Kategorisinde; 1. Emrah Polat İnam, 2. Efekan Gültekin ve 3. Rüzgar Ulu oldu. Küçükler Kategorisinde; 1. Doğukan Özçetin, 2. Muhammet Fatih Yaşa ve 3. Eren Cankat Özçakır oldu. Yıldızlar Kategorisinde; Miray Yılmaz, 2. Ahmet Emin İpek ve 3. Taha Arslan oldu. Turnuvada ilk üç dereceye girenlere madalya, tüm katılımcılara katılım belgesi ile Yazar Fatma Kılıç imzalı kitaplar verildi.


  
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-06-04
Bu haber 2197 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 2074
  Bugün : 748
  Toplam: 4870792
   Online :

  80 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama