Gökçebey Belediye Meclisi Sınır uyuşmazlığına gitme kararı aldı

Gökçebey Belediye Meclisi, Şubat ayı toplantısında Devrek’in Sarıkaş mevkiinde Gökçebey ile yaşanan sınır konusunda uyuşmazlığa gidilmesi kararı alındı.
    Gökçebey Belediye Meclisi Üyesi Sadi Uyar tarafından verilen teklifte, Devrek ile Gökçebey İlçelerinin Sarıkaş mevkiindeki sınırlarının yeniden belirlenmesi kararı alındı. Uyar’ın sınır uyuşmazlığına gitme teklifi Gökçebey Belediye Meclis’inde  oy birliğiyle kabul edildi. Gökçebey Belediye Meclisi aldığı sınır uyuşmazlığı kararı ile Devrek arasındaki doğal sınırının belirlenmesini isteyecek.
    Gökçebey Belediye Meclisi Üyesi Uyar’ın teklifinde; ”18 Aralık 1984 tarihli 18609 Sayılı resmi gazetede 64/8815 kararla yayınlanan "Zonguldak ili'nin Devrek İlçesine bağlı Gökçebey Bucağı'nda bulunan ve ekli Krokide sınırları belirtilen alanların, Gökçebey Belediyesi kontrolünde imar düzenine Tabi kılınabilmesi maksadıyla, 17.12.1974 tarihli ve 7/9163 sayılı Kararname şümulünden   (Kapsamından)  çıkarılması" ile başlayan sınır çizgilerimiz. 1984–1989 yıllarında Gökçebey Belediye başkalığı yapan (merhum) Kamil Karademir döneminde,  İlçe başvurusu yapmak için Kaypaklar köyü Çaydeğirmeni mevki muhtarı, Karabaşlı Köyü Muhtarı, Örmeci köyü muhtarı, Çorak Köyü Muhtarı tarafından verilen olur kararları neticesi sonucu merkez sınırlarımız genişlemiş ve 1990 tarihinde 3644 sayılı kanunla Devrek ilçesinden ayrılarak idari yapıda ilçe olmuştur. İdari yapıdan çizilen sınırlar üç yıl sonra 1993 yılında Kemerler Köyü ve Kaypaklar köyünün birleşmesi sonucu Çaydeğirmeni Belediye Başkanlığı'nın kurulması için yapılan girişimler sonucu ilçemize bağlı bir köy olan Kaypaklar köyünün referandum sonucu ayrılması ile ilçe sınırlarımızın tam anlamıyla belirsizliği başlamıştır. Aradan geçen 18 yıla rağmen ilçemiz ile Çaydeğirmeni beldesi arasındaki sınırımız tam olarak belirlenmemiştir. Bilindiği gibi hala eski sınır çizgileri geçerli olmaktadır dereler, arklar, ırmaklar gibi. İlçemiz ile Çaydeğirmeni beldesi arasında bulunan sarıkaş mevkiinde sınır belirsizliği bulunmakta olup sınırların dere, tepe, yol gibi belirli ve sabit noktalardan geçirmek esas olduğuna göre sarıkaş mevkiinde de böyle bir nokta bulunmamaktadır. Gökçebey İlçesinin doğal sınırlarını belirlemek için 5393 sayılı Belediye kanunun 7. maddesine göre sınır uyuşmazlığına gidilmesi ve konunun Belediye Meclisinde görüşülerek bir sonuca bağlanmasını arz ve teklif ediyorum.” denildi

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-02-06
Bu haber 2036 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 288
  Bugün : 205
  Toplam: 5671656
   Online :

  98 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

dallas 2012-02-07 :

sadi bey belki bana kızacan ama üç dönem belediye başkanın ilk dönemin başında bu başkanın yanında sende vardın biz gökçebey olarak 13 seneden beri çile eziyet çekiyorsak hep sizlerin yüzünüzden başkan oldu başimıza sizlerin yüzünden başkan oldu ama gün kavga günü değil gün birleşme günü mevcut bu belediyeden kurtulma günü sabredin az kaldı kurtulacaz kurtulduğumuz gün gökçebeyin bayramı olacak az kaldı sıkın dişinizi az kaldı sabredin saygılarımla


edu 2012-02-06 :

Aradan geçen 18 yılın yaklaşık(dikkat edin) 13 yılı halkın gücü başkanlığında,bu Sadi UYAR'da olmasa sanırım Çaydeğirmeni Belediyesi ilçe olur bizide belde yapardı.Sadi Bey dikkat et belediye encümeninde akıllı ve işyapan adamı sevmezler ona göre.Başkanlar yanlarında akıllı adam istemez,sıkma daha fazla bunların canlarını ya.Ne oturuyorlardı işte işinmi yok senin :)


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama