Gökçebey’de 2.Geleneksel Ağaç Dikme ve Aşure Festivali Düzenlendi

Bu yıl ikincisi düzenlenen ağaç dikme ve aşure festivali Z.K.Ü Mehmet-Mithat Çanakcı Meslek Yüksek Okulu ‘nda yapıldı.Festivale Çanakcılar Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı  ve okula ismini veren Mithat Çanakcı ,İlçe Milli Eğitim Müdürü AdemGülşen,İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Fazıl Aytaş ,İlçe Müftüsü Ünal Baş  ,Gökçebey Belediye başkan vekili Halit Karademir,Yeni Mahalle Muhtarı Nurşen Yılmaz,Çok Programlı Lise Müdürü Zeki Başoğlu ,okul personeli ,öğrenciler,yarışmacılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

                              Programı sunan okul öğrencisi Ali Haydar Akbulut özetle şöyle dedi:’’ Bugün burada sadece aşure festivali değil, onun yanında okulumuz bahçesine 48 adet çam ağacı dikeceğiz.Artık ormanlarımızın kaybolduğu, çevre kirliliğinin had safhaya ulaştığı bir dünyada yaşıyoruz.malesef . Okulumuz olarak çevremizi daha güzel ve daha yaşanılır bir dünya bırakmak istedik.Aşure kelimesinin orjinali aşura dır.Dilimize de arapcadan geçmiştir.Aşure günü Hicri yılının ilk ayı olan  Muharrem ayının 10.günüdür.Muharrem ayı boyunca aşure pişirilmesi adettendir.İslam kültürüne göre bu günde önemli bir çok olay meydana gelmiştir.Bu olaylar şöyledir;

                              Muharrem ayında birçok olay meydana gelmiştir.Sema’nın yaratılması ,cennet,cehennem,gökler, yer ve yıldızların yaratılması..Hz. Adem’in yaratılması, cennete girmesi ve tövbesinin kabul edilmesi, Hz. İbrahim’in doğumu ve ateşten kurtarılması.,Hz. İdris’in yüksek makama çıkarılması, Hz. Nuh’un gemisinin tufanlardan kurtulup karaya çıkması, Hz. Yunus’un balığın karnından kurtulması, Hz. Yusuf’un kuyudan çıkarılması ve Hz. Yakup’un, Hz. Yusuf’a kavuşması, Hz. Yahya’nın gözlerinin açılması, yeryüzüne ilk yağmur yağması gibi dinimiz açısından pek çok önemli olaylar olmuştur. Kıyametin kompası da aşure gününde olacağına rivayet edilmektedir. Bundan dolayıdır ki İslam alemi ve bizim açımızdan da önemli bir gündür. Dinimiz ve kültürümüz açısından bu kadar önemli olan muharrem ayını evlere aşure pişirip, komşularımıza ve çevremize dağıtarak kutlamak  da adet haline  gelmiştir. Aynı zaman da aşure pişirip dağıtarak büyük sevap işlendiğine inanılır. Z.K.Ü Gökçebey Mehmet-Mithat Çanakcı Meslek Yüksek Okulu olarak bir aşure yarışması düzenledik. Bugün burada en güzel aşureyi kimin pişireceği ile ilgili bir yarışma yaparken hem eğlenmek, hem de önemli bir geleneğimiz olan aşure günümüzü, hep beraber kutlamak istedik. Okulumuzun Öğrenci,öğretim elemanı kadrosu ve çalışanlarıyla siz halkımızı kaynaştırmayı amaçladık. İlginize şimdiden teşekkür ediyoruz’’ dedi

                 Okul Müdürü Yard.Doç.Dr.Bülent Haner yaptığı konuşmada özetle şöyle dedi:’’Göreve geldiğimde ilk aşure festivali yaptık.Ogün halkımızla paylaştık.Bugün de ikinci aşure festivalini yapıyoruz.Yine aynı heyacanla geldiniz ,çok memnun olduk.Bugün Gökçebe y in pazarı  kadınlardan kimse gelmez dediler.Fakat gördüğünüz gibi durum öyle olmadığı açıkca ortada.Gitiğim her yerde Gökçebey halkıyla  Ünüversite bütünleşmenin gururunu anlatıyorum.’’dedi .6 Yarışmacı, kendi yaptığı aşuresiyle,yarışmaya katıldı.

                     Aşure Yarışması Jüri Üyeleri:
1:Cemil Yeşilbağ
2:İdil Özkan
3:Saadet Sevil Yücel
4:Funda Yorulmaz
5:Arzu Arslan Kartal

               Yarışmada Dereceye Girenler:
1:Türkan Aydemir:230 Puan
2:Gülseren Çamlı:222Puan
3:Gülizar Keskin:214 Puan

            Festivalde yarışmaya katılanlara  sertifika verildi.Ayrıca Birinci-ikinci ve üçüncüye Çanakcılar Seramik tarafından hediye verildi.Daha sonra okul bahçesine  48 adet çam ağacı dikme törenine geçilerek ,Mithat ÇANAKCI  ilk ağacı dikti.Daha sonra  Gökçebey H.E.M  öğretmenlerinden Cansu Bayoğlu’nun hazırladığı  folklor gösterisi beğeniyle izlendi.Okul öğrencileri derslerin yorgunluğunu atmak için festivali fırsat bilip orkestra müziği eşliğinde  horon,halay,pop ve oyun havasıyla gönüllerince eğlenerek tören sona erdi.

Haber-Fotoğraf: ZEKİ BAŞOĞLU 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-01-02
Bu haber 2208 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1268
  Bugün : 331
  Toplam: 4779386
   Online :

  107 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama