Köktürk, TTK'da Üretim Performansı Sadece İşçinin Emeğiyle Ölçülemez

Zonguldak Milletvekili CHP Parti Meclisi üyesi Ali İhsan Köktürk, Türkiye Taşkömürü Kurumundaki üretim performansının sadece işçinin emeğiyle ölçülemeyeceğini bildirdi.

 Köktürk,  yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi” Gerek TTK’nın özel şartları, gerekse anayasamızın 2. Maddesinde ifadesini bulan “sosyal devlet ilkesi” göz önünde bulundurulduğunda Performansa dayalı ücretlendirme fiilen ve hukuken mümkün olamaz… 

Öncelikle, TTK’da üretim performansı sadece işçinin emeği ile ölçülemez. Üretimde başarı, ancak genel organizasyonun başarısı ve TTK’ya yapılması gereken yatırımların gerçekleşmesiyle sağlanabilir.TTK’ya gereken yardımları yapmadan, kurumun organizasyonunu ve yönetim anlayışını siyasal baskılardan arındırmadan faturayı sadece işçiye kesmek gerçekçi bir yaklaşım olarak kabul edilemez. Bu nedenle TTK’da fiilen performansa dayalı ücretlendirmeyi yaşama geçirmek olanaklı değildir. 

Keza anayasamızın 2. Maddesinde yer alan “Sosyal devlet ilkesi” devleti tüm bireylerin insanca yaşayabileceği bir yaşam standardını sağlama görevini yüklemiştir. Dolayısıyla sadece çalışanlara karşı değil, tüm bireylere karşı böyle bir anayasal görevle donatılmış olan devletin, diğer tüm koşulları göz ardı ederek, kuruma devletçe yapılması gereken yatırımların yapılmadığı gerçeğini bir kenara bırakarak işçinin yaşam standardını bire bir üretilen kömürle eşitlemesi açıkça anayasanın 2. Maddesinin ihlali anlamına gelir. 

Ayrıca, anayasamızın 49. Maddesine göre; “Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek ve çalışanları korumak, çalışma barışını sağlamak için gereken tedbirleri alır.”Dolayısıyla önerilen performansa göre ücret sistemi anayasamızın 49. Maddesiyle de bağdaşan bir düzenleme değildir. 

Sonuç olarak; performansa dayalı ücret sistemi; gerek kurumun fiili yapısı, gerekse; anayasamızın oluşturduğu hukuk devleti ilkesinin genel çatısı içerisinde meşru ve uygulanabilir bir sistem olarak görülemez”

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-12-23
Bu haber 1269 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1608
  Bugün : 1116
  Toplam: 4709982
   Online :

  192 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama