24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun...

Bir ülkenin kalkınmasında ve gelişmesinde eğitim ve öğretimin çok önemli bir yeri vardır. Uygarlığı yakalamış toplumların yapısını incelediğimizde, öncelikle eğitimi ön plana aldıklarını görürüz. Atatürk, cumhuriyeti kurduktan sonra ilk iş olarak eğitim öğretimi ele almıştır. 1928 yılında Arap harfleri kaldırılıp yerine bugün kullanmakta olduğumuz Türk harfleri kabul edilmiştir. Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okur - yazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma başlatılmıştır. Okuma - yazmayı yaygınlaştırmak için okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma - yazma öğreten okullar açılmıştır. Bunlara Millet Mektepleri adı verilmiştir.
Atatürk, Ulus Okulları dediğimiz Millet Mektepleri’nde yazı tahtasının başına geçerek dersler vermiştir. Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ata’ya Ulus Okullar Başöğretmenliği sanını vermiştir. 24 Kasım Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Atatürk’ün 100. doğum yıldönümü 1981 yılında, 24 Kasım’ın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kabul ve ilan edilmiştir.
Atatürk “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.”sözü ile aydınlanmanın ve uygarlaşmanın savaşçıları olarak öğretmenleri göstermiştir. Yurdumuzun her köşesine dağılan öğretmenlerimiz bu günü her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Eğitim öğretime önem vermeyen ülkelerin, çağdaşlaşma yolunda ilerlemeleri mümkün değildir. Öğretmenine gereken önemi vermeyen ülkeler çağın gerisinde kalmaya mahkûm olurlar. Bu yüzden eğitim öğretimin en önemli unsuru öğretmenlerimizle kenetlenerek çocuklarımızın iyi yetişmesi için çalışmalıyız. Biz de bu vesileyle tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar, sevgi ve saygılarımızı sunarız.

GÖKÇEBEY'DE EĞİTİM MEŞALESİNİ YAKANLAR "VİDEO" Tıklayın...

Gökçebey'de eğitim meşalesini yakanlar ile tefen_67

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-11-24
Bu haber 1647 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 611
  Bugün : 610
  Toplam: 5408504
   Online :

  33 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama