Gazeteci Latif Aydemir’in Silivri Notları

Perşembe-Cuma’ya bağlayan gece saat 12.10 gece Hamdi Can ile birlikte Silivri’ye gitmek üzere hareket ettik. Yolculuğumuz esnasında ufak tefek olaylar yaşamamıza rağmen Cuma sabahı saat 08.15’de Silivri’ye geldik. Tabii ki Silivri ilçesine ilk gelişim. Ceza evi ve duruşma salonunu bulmakta zorluk çekmedik. Ceza evi ile duruşma salonu arasındaki mesafe uzak değil. Tam karşısında çadır kurulmuş ve hemen yanında TV ve ajanslarına bağlı canlı yayın araçları vardı.

Ben, duruşma salonunun kapısından içeriye girdim. Nüfus cüzdanı görevlilere verdim ve izleyici kimlik kartımı aldım. Üst baş araması yapıldıktan sonra içeriye girdim. CHP Zonguldak Milletvekili Prof.Dr. Mehmet Haberal’ın oğlu Kemal Haberal’la karşılaştım. Kemal Haberal bana,’ ceza evi ve daha önce yapılan duruşma hakkında bilgi’ verdi.
CHP'nin Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, 22.Dönem CHP Zonguldak Milletvekili Harun Akın, CHP İl teşkilatı ve ilçe teşkilatları ile İzmir CHP İl ve İlçe teşkilatları, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın da sanık olarak yargılandığı Ergenekon davasını izlemek üzere akın akın geldiler. Duruşmaya gelenlerin bir kısmı, kapasitenin çok üzerinde izleyici olması nedeni ile binaya alınmadı. Duruşma salonuna katılanların iki misli dışarıda topluca bekleyen insanlarla ana baba günüydü.
“ 12.SAAT DURUŞMA SALONUNDAYDIM”
Duruşma salonuna girdik ve yerlerimize oturduk. Ergenekon davası dosyası adı altında tutuklu bulunan ulusal kahramanlarımızdan; Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal rahatsızlığı nedeniyle duruşma katılmazken duruşma salonuna CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Gazeteci Yazar Tuncay Özkan, ve aralarında bulunan sanıklar tek tek geldiklerinde solanda bulunan izleyiciler tarafından ayakta alkışlandılar. Daha sonra mahkeme heyeti geldi ve duruşma başladı.
Mahkeme başkanı tutuklu bulunan sanıklara tek tek söz hakkı verdi. Bizde dinliyoruz. Sıra Cumhuriyet Gazetesi Yazarı CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’a geldi. Balbay o kadar güzel bir savunma yaptı ki adeta mahkeme heyetine ‘HUKUK DERSİ’ verdi. Şaşırmamak elde değil. Mahkeme heyetimi sanıkları yargılıyor yoksa sanık diye tutuklu bulunan ulusal kahramanlarımız mı mahkemeye heyetini yargılıyor? Kendini savunan ulusal kahramanlarımızın savunmalarında gündeme gelen konuların içeriliğinde kimlerin ismi geçmiyor ki? AKP’nin kapatılmasından tutunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iç politikalar, dış politikalar ve PKK vb de birçok kişinin adı geçtiğini duydukça gazeteci kimliğimden ziyade bir izleyici insan olarak sanık diye tutuklu yargılanan ulusal kahramanlarımızın ‘SUÇU NE’ diye düşünmemek elde bile değil. Sanıklardan biri mahkeme heyet başkanına,’ BEN NE TAHLİYEMİ İSTİYORUM, NEDE SİZİN BURADAN GİTMENİZİ’ sözlerine mahkeme heyet başkanı tarafından ‘BİR TEK SÖZ’ bile söyleme yok.
Yine sanıklardan bir tanesi;’ 4.YILDIR SUÇUM NE OLDUĞUNU BİLMEKSİZİN TUTUKLU YARGILANMAKTAYIM. GEREKİRSE 10 YIL DAHA YATARIM VE TAHLİYEMİ İSTEMİYORUM” sözlerine mahkeme heyet başkanı tarafından ‘ BİR TEK SÖZ ‘ bile yok. Yine başka bir sanık savunmasında,’ YORULDUM ARTIK, TAHLİYEMİ’ istiyorum.
Mahkeme heyet başkanı tarafından sanık diye yargılanan ulusal kahramanlarımızın avukatlarına söz hakkı verildi. Avukatlar müvekkillerinin tek tek tahliyelerini istedi. Mahkeme heyeti karar verme adına duruşmayı ara verdi. Duruşma katılan Zonguldak, İzmir, İstanbul ve Ankara’dan gelen izleyiciler merakla mahkeme kararı bekliyor. İzleyici olarak katılan insanların çoğu TAHLİYE çıkacak ümidi ile beklerken azınlık bölümü ise TAHLİYE kararı çıkmaz diye kendi aralarında konuşuyorlardı.
Tabii ki bende TAHLİYE olurlar diye dört gözle bekleyiş içersindeydim.
Duruşma başladı. Mahkeme heyet başkanı kararı okumaya başladı. Salonda büyük bir sessizlik içinde kararı dinlemeye başladık.
Ersin Gönenci, Mehmet Koral ve Osman Gürbüz tahliye edildi. Prof. Dr. Haberal ve Balbay'ın tahliye taleplerinin reddedilmesi üzerine ise, duruşma salonu karıştı.. İzleyiciler, mahkeme heyetini ıslık, alkışlarla protesto edince eylemcilerin kimlik tespitleri için salonunun ana kapısı kilitlendi. Birkaç kişiyi aldılar ve bizleri serbest bıraktılar.
12.saat süren duruşma salonundan sonra dışarıya çıktım. Ve arabaya bindim. Yolda gelirken düşünüyorum,’ biz duruşmaya mı geldik yoksa bir sinemaya filmi veya bir tiyatro izlemeye geldik mi?’ diye kendi kendime sordum. Böyle bir şey olamaz ya. Bir dahaki duruşma 14.11.2011 tarihinde yapılacak. Yine gideceğim duruşmaya.
**
HABERAL,” SUÇUMU SÖYLESİNLER YİNE YARGILASINLAR”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Zonguldak milletvekili Mehmet Haberal’la görüştü. Tekin, Haberal’ın ağzından özetle şöyle anlattı:
“25 Ekim’de ABD’de dünyanın önde gelen bilim insanlarının düzenlediği bir kongre var. Ancak ne yazık ki aylardan beri cezaevindeyim ve o kongreye katılamayacağım. Meslektaşlarıma neden kongreye katılamayacağımı ilettim. Fakat onlar neden tutuklu olduğumu anlayamadılar. Beni en iyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tanır. Yasadışı herhangi bir girişimde bulunmayacağımı bilirler. Tek bir isteğim var. Biz niçin cezaevindeyiz ve neden yargılanıyoruz, bunu bilmek istiyorum. Suçum ne? Suçumu söylesinler yine yargılasınlar.”
**
Ergenekon adı altında tutuklu yargılanan Ulusal Kahramanlarımızın savunmalarının özünde ‘SUÇUMUZ NE BİLELİM YARGILANALIM’ diyorlar. Haksızda değiller. Ben ve ben gibi izleyici olarak katılanlar bırakın tutuklu kalmayı bir günü bile orada ne eziyetler içinde geçirdiklerini anlatmaya çalışsam sayfalar dolusu yazarım. Duruşmayı başından sonuna kadar izledim. Ömrümde ilk kez 12 saat duruşma salonunda kaldım. Bu Ergenekon dosyasının sonunu merakla bekliyorum. Bakalım ne çıkaracaklar!!!
NOT:
1-Zonguldak’tan Silivri’ye 10 otobüs dolusu CHP İl teşkilatı, ilçe teşkilat ve partiye gönül veren insanlar gitti. CHP ‘den milletvekili aday adayı olanlardan Songül Malkoç, 22.Dönem CHP Zonguldak Milletvekili Harun Akın’ın geldiğini gördükte, CHP’den aday adayı olan Gökçebey eski ilçe Başkanı Ömer Başoğlu’nu göremedik. İyi ki gelmemiş. Ömer Başoğlu zaten CHP Zonguldak Milletvekili sayın Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın milletvekili adayı oluşunu içine sindirememişti. CHP’nin ilçe kongresine koltuk uğruna tekrar aday olmaya koşa koşa gider. CHP Belediye Başkanlarından Gökçebey Belediye Başkanı M.Zeki Kılınçarslan’ın gelmeyişi de dikkat çekti. Öte yandan Gökçebey- Çaycuma ve Ereğli ilçesinden katılım çok azdı. CHP İl Teşkilatı, Devrek CHP İlçe teşkilatı ve Alaplı ilçe teşkilatından katılım çok fazlaydı.
2- Ergenekon 14.11.2011 tarihli yapılacak duruşmasını keşke canlı olarak gösterseler de TÜRKİYE’de yaşayan herkes izleyebilse. Ergenekon davasını titizlikle yürütülürken neden Deniz Feneri dosyasını unutturmaya çalışıyorlar. İşte bende bunu anlamış değilim. Kalın sağlıcakla
Kaynak:Latif Aydemir

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-10-02
Bu haber 2585 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1546
  Bugün : 905
  Toplam: 4887685
   Online :

  44 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama