Köktürk, Hukuk Kavramına Özlem Duyuyoruz

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Türkiye'de gerçek anlamda hukuk kavramına büyük özlem duyulduğunu ifade etti.
Köktürk, yeni adlı yılın açılışı dolayısıyla yayımladığı mesajında, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının anayasa tarafından güvence altına alındığını belirtti.

Yeni adli yılın açılışını kutladığını anlatan Köktürk, şunları kaydetti:
Anayasamızın başlangıç kısmında ifadesini bulan kuvvetler ayrılığı ilkesinin gereği olarak, bağımsızlığı ve tarafsızlığı, yine anayasamızda güvence altına alınan yargımızın yeni adli yılının açılışını kutluyorum.
Bugün, ne yazık ki; ülkemizde gerçek anlamda “hukuk” kavramına büyük özlem duyulmaktadır. Siyasal İktidar; bağımsız ve güvenli olması gereken yargı organlarını, “hukuk devleti” ilkesine tamamen ters bir anlayışla,  kendine bağımlı bir birim haline getirmek istemekte ve bu konuda ısrarını sürdürmektedir. HSYK eliyle istediği hâkim ve savcıları istediği davalara atayabilmekte, istemediği hâkim ve savcıları davalardan alabilmektedir. Görevden alınan savcılardan birinin “Birilerine yaranmaktansa limon satarım” demesi, yargıç ve savcılarımızın büyük bölümünün tarafsız görev yapma isteği ve bilincini yansıtmaktadır.
Her türlü saldırı ve tüm ağır koşullara rağmen; “demokrasiye, laik cumhuriyete, bağımsız yargı ve savunmaya ve hukuk devletine inanan, yasanın kendilerine verdiği ‘hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak’ amacı ile”görevlerinibüyük bir özveriyle yerine getirmeye çalışan Değerli Yargıçlarımıza, Savcılarımıza ve Zonguldak Baromuzun Değerli Avukatlarına yeni dönemdeki çalışmalarında başarılar diliyorum.
Siyasal iktidarın her türlü baskısına ve bu yöndeki mevzuat değişikliğine rağmen yargı bağımsızlığını koruyabilmek konusunda kararlı mücadelemizi bir kez daha ifade ediyorum.

Kaynak:tefen67
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-09-06
Bu haber 1619 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 991
  Bugün : 247
  Toplam: 5645703
   Online :

  83 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama