Seçimlerde Başarısız Olan İsimler

 CUMA Gazetesi Yayın Yönetmeni Sezai Bilici'nin seçim sonuçlarını değerlendiren köşe yazısı şu şekilde; 
Genel seçimler Türkiye'de AKP'nin zaferiyle sonuçlandı. AKP rüzgarı Zonguldak'a da yansıdı. Zonguldak oy oranı Türkiye oranından daha düşük olmasına karşın AKP Zonguldak'ta da birinci oldu ve 3 milletvekili çıkarttı. CHP ise tam bir hayal kırıklığı yaşayarak 2 milletvekilliğinde kaldı.

Zonguldak tablosu Türkiye'nin benzeriydi. Çaycuma hariç il merkezi ve ilçelerde AKP ezici çoğunlukla birinci oldu. Çaycuma'da ise CHP, Ali İhsan Köktürk faktörüyle az farkla birinci geldi. Genel olarak AKP de, CHP de Zonguldak'ta oyunu fazlasıyla artırdı.
MHP 25 binlerde oy alırken, Bağımsız aday Ali Uzun 11 bin civarında oy aldı. Son tabloya göre MHP veya Bağımsız adayın çıkabilmesi için 62 bin oy alması gerekiyordu.
CHP'DE BAŞARISIZ OLANLAR
CHP, Zonguldak'ta birinci olacağını tahmin ediyordu, hayal kırıklığı yaşadı. CHP seçimlerde bölgeleri ayırarak çalıştı. Ereğli ve Alaplı'da Posbıyıklar, Merkez ve Devrek'de Haberal ekibi, Çaycuma'da Ali İhsan Köktürk şeklinde çalıştılar. Şimdi CHP'de başarısız olanlar kim? Zonguldak merkezli bazı arkadaşlarımız işin kolayını bulmuş. Başarısız olan Ali İhsan Köktürk diyorlar. Bence bu tahlil çok yanlış. Köktürk kendi ilçesinde 2009 İl Genel Meclisi seçimlerindeki %31'lik oy oranını %42'lere yükselterek AKP'nin üzerene taşımış. İl merkezi ve diğer ilçelerin aksine Çaycuma'da CHP birinci olmuş. Bu sonuç üzerine “Köktürk başarısız” denirse altında başka art niyet aranır.
Peki, CHP'de başarısız olan kim? Köktürk harici tümü denilirse daha mantıklı olur. Özellikle de Ereğli'de 8 bin fark, Alaplı'da 10 bin fark yiyen Pospıyıklar başarısız oldu. Devrek teşkilatı da başarısız ama rakip Ulupınar oldukça kuvvetli olması nedeniyle söylenecek pek fazla söz yok. Merkez ve Devrek'te çalışan Haberal ekibi de çok başarılı olamadı. Merkezde son 2009 seçimlerinde CHP öndeyken bu kez liderlik AKP'ye kaptırılmış.
Sözün kısası; CHP'de Köktürk harici başarısız.
AKP'DE BAŞARISIZ OLANLAR
Yine bazı arkadaşlar AKP Çaycuma İlçe Başkanı Bünyamin Bostancı'yı başarısız ilan ederek istifaya çağırmış. El insaf. Çaycuma'da seçimlerin tüm maddi yükünü Çaycuma Teşkilatının çektiğini biliyoruz. Özcan Ulupınar Devrek'den çıkamazken Çaycumalı yöneticiler Bünyamin Bostancı ile yanlarında aday olmamasına karşın köyleri karış karış dolaştı. Tüm olumsuzluklara rağmen AKP'nin Çaycuma'da oyları arttı ve Ali İhsan Köktürk gibi güçlü isme rağmen Çaycuma'da fazla fark yemeden kapattı. Bünyamin Bostancı tüm olumsuzluklara rağmen en iyi şekilde seçimleri tamamladı. Hatta farklı yenilgi beklenmesine rağmen başa baş bitirdiği için başarılı oldu da diyebiliriz. İşin özü; Türkiye'de esen rüzgar Zonguldak'ı da etkilediği için AKP Zonguldak'ta zorlanmadı, başarılı oldu.
BOSTANCI da, KÖKTÜRK de BAŞARILI...
“Yiğidi öldür hakkını yeme” demiş büyüklerimiz. Ne Ali İhsan Köktürk'ü, ne de Bünyamin Bostancı'yı başarısız göstererek hakkı yenilmemeli. İl merkezinden bu iki isme fatura çıkarılmaya çalışılıyorsa bunun altında başka nedenler var demektir. Asıl başarısız olan güçlü isimler (maddi açıdan) telaffuz edilmiyorsa bu işte bir iş var. Biraz düşünürsek bunun nedenlerini bulabiliriz…
CUMA Gazetesi
 
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-06-15
Bu haber 1811 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 288
  Bugün : 75
  Toplam: 5671526
   Online :

  69 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama