Benim İçin “Yabancı Diyenler, Zonguldak’a Yabancı Oldukları İçin Beni Tanımıyor Olabili

AK Parti Zonguldak 4. Sıra Milletvekili Adayı Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, Zonguldak’ın Türkiye’nin aynası olduğunu belirterek, “Zonguldak’ın her yerinde Türkiye’nin her yöresinden vatandaşımız yaşıyor” diye konuştu.
Osmanlı Dönemi ve Ortadoğu çalışmaları ile ön plana çıkan Güney Florida Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, 12 Haziran 2011 genel seçimine sayılı günler kala yaptığı değerlendirmede önemli açıklamalarda bulundu. Bazı kesimlerin ‘Zonguldak’a yabancı’ diye eleştirdiği Hüseyin Yılmaz, 18 yıldır yurt dışında olmasına rağmen Zonguldak’ı her zaman geldiğini ve Zonguldak’a yabancı olmadığını dile getirdi. Yılmaz, “Çalışmalar son derece verimli geçiyor. Öncelikle köylerden başladık. Giderek artan sıklıkta şehir merkezini de ziyaret ettik. Şu ana kadar hemen hemen gitmediğim belde ve köyler kalmadı. Zonguldak’ı son bir ayda daha fazla tanıdığımı zannetmiyorum. Çünkü Zonguldak’ı eskiden beri tanıyorum. Çünkü Zonguldak’ta büyüdüm. 18 yıldır yurtdışında olmama rağmen sıklıkla Zonguldak’a geliyorum. Bizzat sıklıkla Zonguldak’ı her zaman ziyaret ederim. Onun haricinde Zonguldak’ın problemlerini ve gelişmelerini sıklıkla takip ediyorum. Benim için sürpriz olacak hiçbir yenilikle karşılaşmadım. Zonguldak’ta büyüdüm. Yaşamım üniversiteye kadar burada geçti. O dönem zarfında da hemen hemen Zonguldak’ın her köşesinde bulundum. Zonguldak’a yabancı olduğumu söyleyenler sanırım beni tanımıyor olmasından böyle düşünüyor olabilirler. Bu tanımayan arkadaşlar belki Zonguldak’a yabancı oldukları için beni tanımıyor olabilirler. Zonguldak’a yabancı değilim, Zonguldak ta bana yabancı değil” dedi.

SEVİYELİ SİYASET Zonguldak’ta geçmişten günümüze kadar seviyeli siyasetin sürdürüldüğünü ifade eden Hüseyin Yılmaz, her türlü görüş ve ideolojinin temsil edilmesine rağmen Zonguldak’ta rahatsız edici derecede siyasi çatışma yaşanmadığını dile getirdi. Zonguldak’ta geçmişten bu güne kadar seviyeli bir şekilde siyasetin sürdürüldüğünü anlatan Yılmaz, şöyle devam etti: “Öncelikle bağırış-çağırış siyasetinin ülkeye çok fazla bir kazanımının olmadığını düşünüyorum ve bunu belirtmek lazım gelir. Diğer taraftan da Zonguldak, Türkiye’deki siyasetine nispetle iyi bir seviyede tezahür etmiştir. Çünkü Zonguldak hem kültürel hem de siyasi çeşitliliği uzun süre özümsemiş bir vilayetimizdir. Çünkü Zonguldak etnik olarak Türkiye’nin aynasıdır. Hatta kültürel olarak da Türkiye’nin aynasıdır. Özellikle Zonguldak merkez ile Kdz. Ereğli merkez bir noktaya kadar da bütün ilçelerimizde Türkiye’nin her yöresinden bütün insanımızı bulmak mümkündür. Yerlisiyle kaynaşmış bir Zonguldak halkı ortaya çıkmıştır. Bu çeşitlilik beraberinde siyasi çeşitliliği de getirmiştir. Onun için Zonguldak her türlü siyasi vizyonun, görüşün ideolojinin temsil edildiği ve çatışmaya yol açmadığı bir vilayetimizdir. Hafızamı yokladığımda Zonguldak’ta siyasi, etnik rahatsız edici derecede bir çatışma siyasi çatışma hatırlamıyorum. Ancak tabii ki ülkeyi yönetmeye talip siyasi görüşler arasında belli bir rekabet olacaktır. O rekabeti Zonguldak bu güne kadar seviyeli bir şekilde sürdürmüştür. Bundan sonra da artan derecede seviyeli ve kaliteli bir şekilde sürdürmesini bekliyorum. Ben de o konuda katkıda bulunmaya çalışıyorum.”
“ZONGULDAK KARŞILIĞINI BULAMAMIŞ”
Zonguldak’ın uzun yıllar boyu Türkiye’nin kömür madeni olarak görülen bir şehir olduğuna dikkat çeken Hüseyin Yılmaz, üretim merkezi olarak algılanan Zonguldak’ın karşılığını bulamadığını ifade etti. Zonguldak’ın öncelikle alt yapı problemlerinin çözülmesi gerektiğini dile getiren Hüseyin Yılmaz, Zonguldak’ı diğer vilayetlere yakınlaştırmak gerektiğini söyledi. Zonguldak ile ilgili yapılanları sıralayan Yılmaz, değerlendirmesinde şunları kaydetti: “Zonguldak’ın her şeyden önce alt yapı probleminin çözülmesi lazımdır. Zonguldak uzun bir süre bütün Türkiye’nin kömür madeni olarak görülmüş bir şehrimizdir. 1950’li yıllardan sonra demir çelik şehri olarak görülmüştür. Daha ziyade üretim merkezi olarak algılanmış bir şehirdir. Fakat karşılığını da fazla bulamamış bir şehirdir. Zonguldak’ın alt yapısı hiçbir zaman geliştirilememiş. Zonguldak fiziksel olarak Türkiye’nin hem kültürel hem sanayi merkezlerine yakın olmasına rağmen mesafe olarak, zaman olarak hatta psikolojik olarak çok uzak bir şehir olmuştur. Onun da sebebi Zonguldak’ın, büyük şehirlere bağlantılarının çok zayıf kalmış olmasıdır. Öncelikli olarak bizim, Zonguldak’ı Türkiye’nin diğer vilayetlerine yakınlaştırmamız gerekiyor. Şu anda Ereğli-Zonguldak duble yolları neredeyse bitmiş durumda, Zonguldak-Devrek duble yolları neredeyse bitmiş durumda, Ereğli-Devrek duble yolu ihalesi başladı başlayacak. O da kısa bir zaman içerisinde tamamlanacak. Yani Zonguldak öncelikle yolları itibariyle Türkiye’ye daha yakın olacak. Bir de Zonguldak’ta yol yapmak zordur. Bu, herkesin bildiği bir gerçektir. Örneğin bu gün Alaplı ile Akçakoca arasına 9 tane tünel yapılıyor. Bu tünellerden 4 tanesi kaldı, 5’i tamamlandı. Diğer taraftan Zonguldak’ın hava bağlantısı da bu güne kadar gerçekleştirilememişti. Çaycuma Havaalanı, uluslar arası bir havaalanı olarak açıldı.
Çok yakın zamanda iç hat seferleri de başlayacak. Zonguldak, havadan Türkiye’nin bütün vilayetlerine ulaşabilir bir şehir olacak. limanlarımız ha keza Filyos’ta bir limanımız yapılıyor. Alaplı’da şu anda projelendirilmiş bir limanımız var. Dolayısıyla Zonguldak, karadan-havadan ve denizden çok rahat çok daha hızlı, ulaşılabilir bir şehir haline gelecektir. Bunun yanı sıra alt yapı dediğimiz zaman sadece ulaşımı anlamamak gerekiyor. Zonguldak hizmet yatırımı olarak da 2000’li yıllara kadar mahrumiyet bölgesi statüsünde karşılanmış bir ilimizdi maalesef. Şu an itibariyle, projelendirilmiş, ihalesi yapılmış veya yapılacak olan dört tane devlet hastanesi var Zonguldak genelinde. Zonguldak’ın kapasite anlamında sağlık sorunu yok. Fakat kalite anlamında sağlık sorunu vardı eskiden beri. Bu yeni yapılacak hastaneler ile birlikte Zonguldak’taki sağlık hizmeti Türkiye’deki genel standardın bile üzerine çıkacaktır.
Diğer taraftan okullar itibariyle, Zonguldak’ın iyi okulları vardı. Fakat Zonguldak’ın büyüme potansiyelini arttırmak için yeni okullarda yapılıyor. Örneğin Ereğli’ye bir fen lisesi yapılacak. Çok programlı liseler ilçelerimizde projelendirilmiş vaziyettedir. Hem eğitim, hem sağlık, hem de diğer hizmet alanları Zonguldak’ın alt yapı sorunlarının çözülmesi benim öncelikli hedefim olacaktır. Bu yapıldığı takdirde zaten, Zonguldak’ın çok istisnai bir kalkınma potansiyeli var bu potansiyel kendiliğinden aksiyona geçecektir.”

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-06-10
Bu haber 1693 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 288
  Bugün : 145
  Toplam: 5671596
   Online :

  90 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama