Gökyüzü Uçurtmalarla Şenlendi

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği’nin, okulöncesi ve ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği ve gelenekselleştirdiği uçurtma şenliğinin 7.si yoğun bir katılımla yapıldı. Bu yılki uçurtma şenliği doğayı tahrip eden Hidro Elektrik Santralleri’ni protesto ederken Artvin Hopa’da polisin kullandığı biber gazının etkisiyle kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren emekli öğretmen ve eski Eğitim Sen üyesi Metin Lokumcu’ya adandı.

Nadır Mesire Yeri’nde yapılan şenliğe 300’ü yarışmacı olmak üzere CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk,  Eğitim Sen Zonguldak Şubesi Kadın Sekreteri sevim Buruk Adıgüzel, Çaycumalılar Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, Yazar Alaaddin Kara, Karikatür sanatçısı Ayhan Kiraz ile birçok siyasi parti, sendika meslek örgütü başkan ve yöneticilerin aralarında bulunduğu bin beş yüz kişi katıldı. Şenliğe Çaycuma ve köylerinin yanı sıra Zonguldak, Devrek ve Gökçebey’den de katılım oldu.

Oldukça renkli ve eğlenceli geçen şenlikte bir konuşma yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, geleneksel hale dönüştürdükleri şenliği bundan sonra da gerçekleştireceklerini belirtti. Akyol,  bu yılki uçurtma şenliğini, AKP’nin Hopa’da yapacağı miting öncesi, doğayı tahrip eden Hidro Elektrik Santralleri’ni protesto ederken polisin kullandığı biber gazının etkisiyle kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren emekli öğretmen ve eski Eğitim Sen üyesi Metin Lokumcu’ya adadıklarını belirterek; “Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Bu gün uçurtmalar doğaya, çevreye sahip çıktığı için Artvin Hopa’da biber gazlı saldırı sonucunda yaşamını yitiren öğretmen Metin Lokumcu için uçtu. Yüzlerce uçurtma şiddete karşı barış ve kardeşlik için, yaşanabilir bir doğa ve çevre için uçtu” dedi. Akyol’un sözleri katılımcılar tarafından alkışlarla karşılandı.

Kayıt masasında Gülşah Dürüşken, Zehra Karaca ve Çağdaş Aksakal’ın görev aldığı şenlikte jüri üyeleri ise Nuray Kamit, Şahin Zeybek, Uğur Akgül ve Burçin Tığlı’dan oluştu. Oldukça çekişmeli ve heyecanlı geçen yarışma sonunda, Özgün Yapımlı Uçurtma Kategorisinde;1. Kardelen Muslubaş, 2. Arden Artuğ Aydın ve 3. Lara Demir oldu. En Yükseğe Çıkan Uçurtma Kategorisinde; 1.Defne Seren, 2. Atalay-Altay Karain ve 3. Alperen Kotan oldu. Yardım Almadan En İyi Uçurtma Uçuran En Küçük Yarışmacı Kategorisinde; 1. Menşure Göktürk, 2. Dinçer Candan ve 3. Erdem Boşnak ile Oğuz Türkhan oldu. Yarışmada dereceye girenlere madalya ve kitap verildi. Ayrıca tüm yarışmacılara anı madalyaları ile şenlik alanında bulunan tüm çocuklara da TÜBİTAK tarafından çıkarılan Meraklı Minik ve Bilim Çocuk Dergileri ücretsiz olarak dağıtıldı.
 
Okul Öncesi Etkinlikleri
Şenlikte, okul öncesi öğretmenleri tarafından “Yeteneklerimizi Keşfedelim Masası” etkinliği 4-6 yaş grubu çocuklarla birlikte yapıldı. Çocukların yaptığı çalışmalar şenlik alanında sergilendi.

Alaaddin Kara ile İmza ve Söyleşi- Fotoğraf Sergisi
Fotoğraf Sanatçısı - Yazar Alaaddin Kara, maden işçilerini anlattığı ilk öykü kitabı "Bir Mendil Kömür"ü şenlik alanında okurlarına imzalayıp, söyleşi yaptı.  Madenciler üzerine belgesel fotoğraf çalışmaları da yapan Alaaddin Kara, şenlik alanında “Maden İşçileri” adlı fotoğraf sergisi de açtı. 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-06-07
Bu haber 2090 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 288
  Bugün : 158
  Toplam: 5671609
   Online :

  92 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama