Göktepe şenliklerini Almanya’ya taşıdılar

Merkezi Almanya'nın Gladbeck kentinde bulunan Karabük-Yeniceliler Derneği, hemşerilerini ve üyelerini iki gün süren Göktepe Şenliği'nde buluşturdu. Bu yıl ikincisi düzenlenen şenliğin yeni ağası İbrahim Doğancı seçildi.

Geleneklerimizi yaşatacağız
2002 yılında Herne kentinde kurulan derneğin üyesi tüm dost ve tanıdıklarıyla şenliğe katıldı. Yenice yakınında Göktepe mevkiinde her yıl düzenlenen yayla şenliğini Almanya'da yaşatmak ve genç nesle tanıtmak amacıyla düzenlenen yaz şenliğine ilgi büyük oldu. Yöre yemeklerinin sunulduğu ve yöreye ait el işlerinin sergilendiği şenliğe katılan aileler hem derneğin satın aldığı yeni binayı tanımak fırsatı buldular hem de hemşerileriyle hasret giderdiler. Derneğin kadın kollarının hazırladığı yöre yemekleri lezzetle yenirken, çocuklar da doyasıya eğlenme imkanı buldu. Karabük-Yeniceliler Derneği'nin üçlü yönetim kadrosu Muharrem Doğancı, İbrahim Doğancı ve Neşet Yirmibeş amaçlarının Türk gelenek ve göreneklerini Almanya'da yetişen genç nesle aktarmak ve çocukların Türkiye ile olan bağlarını pekiştirmek olduğunu söylediler. Derneğin Kurucular Kurulu Başkanı Muharrem Doğancı yaptığı konuşmada dernek olarak uyuma büyük katkı sağladıklarını ifade ederek, Almanya’da Türk Kültürün yaşatmaya çalıştıklarını belirtti. Doğancı, yaptığı konuşmada şunları söyledi ’’ Bu yıl Göktepe Yayla Şenlikleri’nin ikincisini düzenlemenin sevincini yaşıyoruz. Burada beraberce yaşıyoruz. Karabük’te kutladığımız şenlik sayesinde birlik ve beraberlik duygularımız güçleniyor. Gelenek ve göreneklerimizi yaşatarak, insanımıza bulundukları yalnızlık duygusundan öne çıkarak, birlik ve beraberlik duygusunu güçlendirmelini sağlıyoruz. Alman toplumu ile de kaynaşmayı sağlıyoruz. Derneğimizde çeşitli konularda bilgilendirme tolantıları düzenlemekteyiz. Belediye başkanımız da bizleri geçen hafta ziyaret ederek bizlere destek olma sözü verdi. Biz burada gerçek manada uyuma katkı sağlıyoruz. Bulunduğumuz toplumda uyumu desteklemek istiyoruz ’’ dedi. Bu yıl birincisi düzenlenen Göktepe Yayla Şenliği'nde açık arttırmada bin elli Euro ödeyen İbrahim Doğancı bu yılın Göktepe Yayla Ağası ilan edildi.
Mustafa Tığlı
GLADBECK 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-05-25
Bu haber 1681 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 991
  Bugün : 538
  Toplam: 5645994
   Online :

  273 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

orhan bayraklı 2011-06-03 :

gelenek ve göreneklerimizi yaşatmaya çalıştıgınız için bölgemiz halkıadına teşekkür ediyorum.emegi gecenlerin eline saglık.saygılar,iştanbuldan selamlar


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama